«Περίπατος» της Ρεάλ (85-68)

Η Ρεάλ έκανε… πάρτι απέναντι στην Ούνικς Καζάν της οποίας επικράτησε με 85-68 για την 20η αγωνιστική της Eυρωλίγκα. Έκτη σερί νίκη για την ομάδα του Πάμπλο Λάσο η οποία φιγουράρει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Η Ρεάλ έκανε… όργια απέναντι στην Ούνικς Καζάν επικρατώντας με το εντυπωσιακό…. για την 19η αγωνιστική της Ευρωλίγκα. Έκτη σερί νίκη για τους μερέγχες στην διοργάνωση οι οποίοι συνεχίζουν τις υψηλές πτήσεις φιγουράροντας στην πρώτη θέση της βαθμολογίας(17-3).

Δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν σε κανένα σημείο του αγώνα οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι παραμένουν στην πέμπτη θέση με ρεκόρ (12-8).

Πρώτος σκόρερ για την Ρεάλ ο Ταβάρες με 14 πόντους μαζεύοντας και 11 ριμπάουντ, ενώ από την άλλη πλευρά ο μόνος που διασώθηκε από το ναυάγιο της Ούνικς ήταν ο Μπράουν με 13 πόντους.

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι, ωστόσο ένα ξέσπασμα της Βασίλισσας στα τελευταία λεπτά της πρώτης περιόδου έφεραν τους μερεγχες στο +7 21-14.

Το σύνολο του Πάμπλο Λάσο συνέχισε στο ίδιο τέμπο και στην δεύτερη περίοδο, με τους Ισπανούς να είναι αρκετά εύστοχη από τα 6.75 με ποσοστό 48%. Από την άλλη πλευρά η Ούνικς αδυνατούσε να βρει τις λύσεις στο σκοράρισμα με την διαφορά στο ημίχρονο να φτάνει σε διψήφια διαφορά (47-31).

Οι παίκτες της Ρεάλ συνέχισαν να σουτάρουν με πολύ καλά ποσοστά στο τρίποντο (9/18), παρουσιάζοντας πολυφωνία στην επίθεση απέναντι στην άστοχη Ούνικς. Η Βασίλισσα δεν έριξε στροφές στην τρίτη περίοδο εκεί όπου ο Αλμπέρτο Αμπάλδε έκανε το 57-36 ενώ ο Σέρχιο Γιουλ εκτόξευσε τη διαφορά στο +31, κάνοντας το 69-38 στο 27′!

Η ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς παραδόθηκε στις ορέξεις των γηπεδούχων με το τελικό 85-68 να είναι το τελικό αποτέλεσμα της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 47-31, 74-45, 85-68.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Γουίλιαμς – Γκος 5 (1), Ράντολφ 3 (1), Ερτέλ 6 (1 τρίποντο, 4 ασίστ, 4 λάθη), Ρούντι 9 (2/6 τρίποντα), Αμπάλδε 11 (1), Αλοθέν (0/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Πουαριέ 5 (3 ριμπάουντ), Ταβάρες 14 (5/8 δίποντα, 4/4 βολές, 11 ριμπάουντ), Γιουλ 11 (3/5 τρίποντα), Γιαμπουσέλε 13 (3/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τόμπκινς 5 (2/7 σουτ), Τέιλορ 3 (1).

ΟΥΝΙΚΣ ΚΑΖΑΝ (Περάσοβιτς): Σπίσου 3 (1), Μπράουν Τζ. 4 (3 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, 3 λάθη), Κάναν 6 (0/3 τρίποντα), Μπράουν Λ. 13 (2/3 τρίποντα, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Μπράντλεϊ 3 (1), Χεζόνια 10 (2), Ουζίνσκι 3 (1), Τζέκιρι 13 (5/6 δίποντα, 3/4 βολές, 3 ριμπάουντ), Μέιγιο 10 (2), Βοροντσέβιτς 3 (1).

Οριστικό: Απορρίφθηκε το αίτημα της Φενέρμπαχτσε πριν τον Ολυμπιακό

Οριστική απόφαση για τον αγώνα Σούπερ Καπ της Φενέρμπαχτσε πριν τα ματς με τον Ολυμπιακό για το Europa Conference League