Τετάρτη 24 Απριλίου 2024
Εφές – Παναθηναϊκός 82-81 – Ανεπανάληπτη αυτοκτονία

Ο Παναθηναϊκός κρατούσε τη νίκη μέσα στην Πόλη απέναντι στην Αναντολού Εφές αλλά έφυγε με άδεια χέρια, καθώς με τρίποντο στην τελευταία επίθεση, οι Τούρκοι πήραν τη νίκη (82-81) για την 22η αγωνιστική της Euroleague.

«Μαχαιριά» στο τελευταίο δευτερόλεπτο για τον Παναθηναϊκό στην Πόλη…

Οι «πράσινοι» πραγματοποίησαν εντυπωσιακή εμφάνιση στην έδρα της Αναντολού Εφές, κρατούσαν τη νίκη μέχρι το τέλος, ώσπου ένα τρίποντο του Μοερμάν σχεδόν στην εκπνοή, έδωσε τη νίκη στους Πρωταθλητές Ευρώπης (82-81) για την 22η αγωνιστική της Euroleague.

Θυμηθείτε ΕΔΩ το Live και τα στατιστικά της αναμέτρησης.

Οι γηπεδούχοι πήραν διαφορά 5 πόντων από το ξεκίνημα (5-0) και παρότι οι δύο ομάδες ήταν άστοχες στα πρώτα λεπτά, η Εφές διατήρησε το προβάδισμά της (10-4, 12-7), με τους «πράσινους» να ισοφαρίζουν (12-12). Όμως, οι Τούρκοι πήραν ξανά διαφορά και έκλεισαν το 1ο δεκάλεπτο στο 17-12.

Η Εφές διατηρούσε την κυριαρχία της στο μεγαλύτερο μέρος της 2ης περιόδου, φτάνοντας μέχρι και το +8 (22-14), ωστόσο ο Παναθηναϊκός… ροκάνιζε σταδιακά τη διαφορά μέχρι που έφερε το ματς σε ισορροπία (33-33). Στη συνέχεια, η ομάδα του Πρίφτη ανέλαβε τα ηνία του αγώνα, έφτασε στο +5 (37-42), με τους Τούρκους να μειώνουν στους 3 (39-42) στο τέλος του ημιχρόνου.

Οι Πρωταθλητές Ευρώπης μπήκαν αποφασιστικά στο 3ο δεκάλεπτο και πήραν αμέσως το πάνω χέρι (47-44, 48-46). Οι παίκτες του «τριφυλλιού» έκαναν την προσπάθειά τους, παίρνοντας το προβάδισμα δύο φορές (50-51, 53-55), ωστόσο η Εφές φάνηκε ανώτερη στη συνέχεια, ανοίγοντας τη διαφορά στους 5 πόντους (60-55, 63-58), με τον Παναθηναϊκό να μειώνει στους 3 (65-62) στο τέλος της περιόδου.

Η Εφές συνέχισε να έχει το προβάδισμα και στο ξεκίνημα του 4ου δεκαλέπτου (69-64, 71-69), με τους «πράσινους» να φέρνουν το ματς στα ίσα (71-71) και στη συνέχεια να παίρνουν εκείνοι το προβάδισμα και να φτάνουν στο +3 (73-76) 5 λεπτά πριν το τέλος.

Οι Τούρκοι δεν άφηναν τον Παναθηναϊκό να ξεφύγει στο σκορ και βρίσκονταν σε απόσταση αναπνοής (76-77, 77-78, 79-80), με τον Ουάιτ να βάζει 1/2 βολές 14.7» πριν το τέλος και τον Μόερμαν με τρίποντο στο 1.1» για το φινάλε να ευστοχεί σε τρίποντο και να κρίνει το ματς-θρίλερ στην Πόλη, δίνοντας τη νίκη στην Εφές (82-81).

Τα δεκάλεπτα: 17-12, 39-42, 65-62, 82-81

Κομβικό ντέρμπι στη Νέα Φιλαδέλφεια, δοκιμασία στο «Κλ. Βικελίδης» για τον Ολυμπιακό

Σπουδαίο ντέρμπι στην «Opap Arena» ανάμεσα σε ΑΕΚ και Παναθηναϊκό, με τον Ολυμπιακό να φιλοξενείται νωρίτερα από τον Άρη. Έξοδος στη Λαμία για τον ΠΑΟΚ.