Ασταμάτητος ο Ναδάλ, «καθάρισε» και τον Χάνφμαν (3-0)

Ο Ράφα Ναδάλ νίκησε εύκολα με 3-0 σετ και τον Γιάνικ Χάνφμαν και προκρίθηκε στον τρίτο γύρο του Australian Open.

Ο Ράφα Ναδάλ, μετά την εύκολη νίκη στην πρεμιέρα επί του Μάρκος Γκιρόν, κέρδισε με 6-2, 6-3, 6-4 και τον 30χρονο Γιάνικ Χάνφμαν, Νο126 της παγκόσμιας κατάταξης και προκρίθηκε στον 3ο γύρο του Australian Open όπου περιμένει έναν εκ των Χατσάνοφ-Μπονζί.

Το Νο6 του ταμπλό, μόλις στο δεύτερο τουρνουά του μετά τον περασμένο Αύγουστο και το πρόβλημα τραυματισμού στο αριστερό πόδι όπου χρειάστηκε να χειρουργηθεί, δείχνει να βρίσκει σιγά-σιγά τα χτυπήματά του και την κίνηση μέσα στο court, έχοντας φυσικά πολλά περιθώρια βελτίωσης.

Ο Ισπανός απειλήθηκε ελάχιστα στο σερβίς του στο σημερινό ματς και μάλιστα έσωσε και τις δύο ευκαιρίες για break του αντιπάλου του. Παρ΄ότι το σκορ φαίνεται φαινομενικά εύκολο, οι δύο άνδρες ξόδεψαν 2 ώρες και 42 λεπτά στη Rod Laver Arena με τον Ναδάλ να τελειώνει το ματς με 30 winners και 26 αβίαστα λάθη.

Αυτή ήταν η 71η νίκη του Ναδάλ στο πρώτο Grand Slam της σεζόν. Μόνο ο Φέντερερ (102) και ο Νόβακ Τζόκοβιτς (82) έχουν περισσότερες στο Melbourne Park.

Η UEFA αποθέωσε τον Ολυμπιακό για τις δύο προκρίσεις (pic)

Η UEFA με ποστάρισμά της στάθηκε και στην ομάδα Νέων του Ολυμπιακού, αλλά και στην ομάδα των ανδρών για τις δύo ευρωπαϊκές προκρίσεις μέσα σε λιγότερο από 20 ώρες στην διαδικασία των πέναλτι