Μεγάλη νίκη της Λάρισας (84-81)

Η Λάρισα πήρε μια μεγάλη νίκη απέναντι στον Άρη με 84-81 για την 12η αγωνιστική της Basket League με τους γηπεδούχους να ξεκολλούν από την τελευταία θέσης της βαθμολογίας.

Η Λάρισα πήρε μια σπουδαία νίκη απέναντι στον Άρη με 84-81 για την 12η αγωνιστική της Basket League με τους γηπεδούχους να παίρνουν μια βαθμολογική ανάσα, καθώς ξεκόλλησαν από την τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Το παιχνίδι στο Κ.Γ. Νεάπολης έγινε ντέρμπι στα τελευταία λεπτά, σε μια αναμέτρηση που οι Θεσσαλοί κυριαρχούσαν για 39 λεπτά, με τον Άρη να κάνει την αντεπίθεσή του στο τέλος, αλλά χωρίς το επιθυμητό αποτέλεσμα.

Για τη Λάρισα κορυφαίοι ήταν οι Κρουμπάλι, Τσαϊρέλης και Μούντι, ενώ για τον Άρη ξεχώρισαν οι Χάνλαν και Κάουαν.

Ο αγώνας:

Η Λάρισα μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση και κατάφερε αρχικά να ξεφύγει με 8 πόντους από τον Άρη ο οποίος είχε μπει πολύ μουδιασμένα στο ματς. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν με τον Κάουαν και Χάνλαν, οι οποίοι με τις επιθετικές λύσεις βρήκαν μείωσαν το σκορ σε 2219 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ανέβασαν τη διαφορά στο + 10 33-23 με ένα κάρφωμα από τον Μούντι και ένα λέι απ του Γκριν. Από κει και πέρα Άρης έβγαλε αντίδραση και με ένα σερί 9-0 μείωσε στον Πόντο σε 33-32 έχοντας σε πολύ καλή μέρα τον Κάουαν. Οι γηπεδούχοι καθόλη τη διάρκεια του δεκαλέπτου είχαν το πάνω χέρι στο ματς και έτσι πήγαν προηγούμενοι στα αποδυτήρια με + 4 45-41.

Με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου η Λάρισα εξακολουθούσε να έχει το προβάδισμα στο σκορ και ανεβάζοντας τη διαφορά στο +6 50-46, ενώ λίγο αργότερα η διαφορά ανέβηκε πάλι στο + 10 63-53. Το δεκάλεπτο έκλεισε με ένα εύστοχο τρίποντο του Χάντσον, ο οποίος έκανε το σκορ 66-56.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Άρης έκανε ότι μπορούσε για να ξαναμπεί στο παιχνίδι και με ένα λέι απ του Κάουαν το παιχνίδι έγινε ξανά ντέρμπι με τη διαφορά να πέφτει στον ένα πόντο 73-72. Μάλιστα ο Άρης κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ 77-78, όμως ο Παπαντωνίου έβαλε ένα μεγάλο τρίποντο στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα και έκανε το 89-72. Τέσσερα δευτερόλεπτα πριν το τέλος της αναμέτρησης ο Μούντι ευστόχησε σε δύο ελεύθερες βολές και έκανε το σκορ 84-81 που ήταν και το τελικό της αναμέτρησης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-19, 45-41, 66-56, 84-81

ΛΑΡΙΣΑ (Τακιανός): Χάντσον 10 (1/3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Κρουμπάλι 20 (5/5 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Τσαϊρέλης 14 (4/7 δίποντα), Γκριν 12 (2/2 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μούντι 13 (4/6 δίποντα, 3 ασίστ), Βησαρίου, Σπυρόπουλος, Ζάρας 8 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Καράμπελας, Παπαντωνίου 7 (1 τρίποντο, 6 ασίστ).

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Κάουαν 24 (7/11 δίποντα, 7/9 βολές, 9 ασίστ), Νετζήπογλου 2, Γουίλιαμς 9 (3/5 δίποντα), Χάνλαν 21 (3/5 δίποντα, 4/11 τρίποντα), Κελί 12 (5/12 δίποντα, 16 ριμπάουντ), Τζούστον, Καμάρας, Σιδηροηλίας 10 (2), Πουλιανίτης, Λόκετ, Κώττας 3.