Νίκη με προοπτική οκτάδας για την Μπάγερν (74-65)

Η Μπάγερν Μονάχου επικράτησε εντός έδρας με 74-65 της Ζαλγκίρις Κάουνας για την 20ή αγωνιστική της Euroleague και πέτυχε την 8η νίκη της στη φετινή διοργάνωση.

Η Μπάγερν υποδέχτηκε στο Μόναχο την Ζαλγκίρις Κάουνας για την 20ή αγωνιστική της Euroleague, με τους Βαυαρούς να παίρνουν τη νίκη με 74-65.

Η ομάδα του Τρινικιέρι ανέβηκε στο 8-10 και «έπιασε» τη Φενέρμπαχτσε που νίκησε τον Ολυμπιακό, ενώ οι Λιθουανοί παρέμειναν στην τελευταία θέση με ρεκόρ 3-14 και βρίσκονται σε 16 παιχνίδια κάτω μόνο από τον Παναθηναϊκό (4-13 σε 17 παιχνίδια).

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυναμικά, απέκτησαν προβάδισμα 6 πόντων (11-5), η Ζαλγκίρις πέρασε μπροστά (14-15), αλλά το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε τους Βαυαρούς να προηγούνται με 16-15.

Οι Λιθουανοί έφεραν το ματς στα ίσα στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου (17-17) και στη συνέχεια πήραν εκείνοι τον έλεγχο, φτάνοντας μέχρι και στο +8 (23-31). Ωστόσο, η Μπάγερν αντέδρασε και με αντεπίθεση διαρκείας έκανε την ανατροπή και πέρασε μπροστά στο ημίχρονο (34-33).

Οι Βαυαροί κυριάρχησαν στο τρίτο δεκάλεπτο, φτάνοντας τη διαφορά μέχρι και τους 11 πόντους (55-44), με τη Ζαλγκίρις να μειώνει στους 7 (61-54). Τίποτα δεν άλλαξε στο τελευταίο δεκάλεπτο, με την ομάδα του Μονάχου να φτάνει στο +14 (72-58) και να παίρνει τη νίκη με 74-65.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-15, 34-33, 61-54, 74-65