Πέμπτη 02 Μαϊου 2024
Ήττα του Προμηθέα στην Μπολόνια (91-72)

Την ήττα με 91-72 γνώρισε ο Προμηθέας στην Μπολόνια κόντρα στην Βίρτους για την 7η αγωνιστική του Eurocup, με αποτέλεσμα να σημειώσει την πέμπτη ήττα του.

Ο Προμηθέας Πάτρας  για ένα ημίχρονο έβγαλε το λάδι στην Βίρτους Μπολόνια, αλλά τελικά υπέκυψε στην ανωτερότητά της, γνωρίζοντας την ήττα με 91-72. Αυτή ήταν η πέμπτη ήττα σε επτά ματς για την ομάδα του Ηλία Ζούρου, με τους Ιταλούς να σημειώνουν την 5η νίκη τους στη διοργάνωση.

Κορυφαίος για τους Πατρινούς ήταν οι Τζεράι Γκραντ και Ντάριο Χαντ με 15 και 14 πόντους αντίστοιχα, ενώ για την Βίρτους πρώτος σκόρερ ήταν ο Γουίμς με 18.

Στο πρώτο δίλεπτο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ (8-8), με τους Ιταλούς στη συνέχεια να ανεβάζουν στροφές και να προηγούνται στο 7’ με 18-10.  Η ομάδα του Ηλία Ζούρου προσπάθησε να μείνει κοντά στο σκορ και τα κατάφερε κλείνοντας την περίοδο στο -4. (27-23)

Στη δεύτερη περίοδο, το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με τον Προμηθέα να ισοφαρίζει στα μέσα της περιόδου (35-35), με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στην απόλυτη ισορροπία (43-43).

Οι Πατρινοί στο τρίτο δεκάλεπτο δεν έριξαν τον ρυθμό τους, περνώντας και μπροστά στο 25′ με 48-51. Όμως η συνέχεια άνηκε ολοκληρωτικά στους παίκτες του Σέρτζιο Σκαριόλο, οι οποίοι με επιμέρους σκορ 22-5 ολοκλήρωσαν την περίοδο προηγούμενοι με 70-56.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με τους Ιταλούς να διατηρούν το προβάδισμα σε ασφαλή επίπεδα και να φτάνουν στη νίκη.

Όσον αφορά την επόμενη αγωνιστική του EuroCup, ο Προμηθέας αντιμετωπίζει εντός έδρας τη Βενέτσια (21/12, 19:30), ενώ η Βίρτους αντιμετωπίζει εκτός έδρας την Γκραν Κανάρια (22/12, 22:00).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-23, 43-43, 70-56, 91-72