Μεγάλη νίκη του Άρη (87-68)

O Άρης επικράτησε εύκολα του Περιστερίου με 87-68 για την 9η αγωνιστική της Basket League, έχοντας σε εξαιρετική μέρα τον Κέλι με 26 πόντους.

Ο Άρης δεν δυσκολεύτηκε απέναντι στο Περιστέρι και πήρε μια άνετη νίκη με 87-68 για την 9η αγωνιστική της Basket League. Ο Τζέιμς Κέλι πραγματοποίησε μια σπουδαία εμφάνιση, καθώς πέτυχε 26 πόντους, 11 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Ο αγώνας

Στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού οι δύο ομάδες ήταν νευρικές ωστόσο ο Άρης μετά από 5 λεπτά αγώνα κατάφερε να προηγηθεί με 11-5. Το Περιστέρι σιγά-σιγά έβγαλε αντίδραση και ισοφάρισε σε 11-11, όμως οι γηπεδούχοι με σουτ από την περιφέρεια έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο + 4 19-15.

Στη δεύτερη περίοδο το Περιστέρι προσπάθησε να βρει λύσεις στην επίθεση αλλά όμως τα άστοχα σουτ από την περιφέρεια και τα 11 λάθη δεν του επέτρεψαν να περάσει μπροστά στο σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο. Ο Άρης με πρωταγωνιστή τον Κέλι που συνέχισε να ευστοχεί πήρε προβάδισμα έξι πόντων στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου και πήγε στα αποδυτήρια με σκορ 34-28.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-15, 36-28, 62-43, 87-68.

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Κάουαν 8 (1/6 σουτ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Λόκετ 8 (5 ριμπάουντ), Νετζήπογλου 6 (1), Γουίλιαμς 14 (1/1 δίποντο, 4/7 τρίποντα), Κέλι 26 (11/16 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 4/6 βολές, 11 ριμπάουντ), Τζούιστον 10 (5/5 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Καμάρας, Σιδηροηλίας 4, Πουλιανίτης 8 (2), Πετανίδης 3, Κλόμπουτσαρ (0/5 σουτ), Κώττας (0/3 δίποντα).

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Μανωλόπουλος): ΜακΚρι 5 (1/6 τρίποντ, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 5 λάθη), Πέτεγουεϊ 11 (1/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Χρυσικόπουλος 6 (2), Κατσίβελης 3 (1), Μπράουν 1 (1/4 βολές, 6 ριμπάουντ), Μορέιρα 6 (3/4 δίποντα), Κόζι 17 (0/1 δίποντο, 5/9 τρίποντα, 2/3 βλές), Σαλούστρος 5 (1), Μίλερ 14 (2).

Ρόι Κιν: «Έπινα πάρα πολύ όταν ήμουν στη Γιουνάιτεντ – Ήταν ντροπή»

Ο Ρόι Κιν μίλησε για τη περίοδο που βρισκόταν στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και τις κακές συνήθειες που είχε.