Πήρε το ντέρμπι ο Παναθηναϊκός (3-1 σετ)

Ο Παναθηναϊκός ήταν ο μεγάλος νικητής, επικρατώντας του Ολυμπιακού με 3-1 σετ (25-19, 25-23, 23-25, 25-22) και έμεινε μόνος πρώτος στην βαθμολογία.

Πράσινο «βάφτηκε» το ντέρμπι της 11η αγωνιστικής στην Volleyleague. O Παναθηναϊκός υποχρέωσε σε δεύτερη ήττα τον Ολυμπιακό στo πρωτάθλημα, αφού επικράτησε με 3-1 σετ (25-19, 25-23, 23-25, 25-22) και έμεινε μόνος του στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Οι Πράσινες παρουσιάστηκαν πιο έτοιμες στο κλειστό του «Αγίου Θώμα», ήταν πιο ψύχραιμες στις κρίσιμες στιγμές του παιχνιδιού και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα.

Οι Ερυθρόλευκες ξεκίνησαν εξαιρετικά το παιχνίδι, πήραν διαφορά πέντε πόντων με το μπλοκ της Γιώτα (6-11), ωστόσο σε αυτό το σημείο ο Παναθηναϊκός αφυπνίστηκε και έχοντας σε μεγάλη μέρα τις Κρος και Στεπανένκο ισοφάρισαν σε 15-15 και 18-18. Οι γηπεδούχες είχαν το μομέντουμ και κατάφεραν να πάρουν το πρώτο σετ (25-19).

Στο δεύτερο σετ, ο Παναθηναϊκός συνέχισε με το πόδι στο γκάζι και πήραν το προβάδισμα με 8-3, παρόλο αυτά ήταν η σειρά του Ολυμπιακού να βγάλει αντίδραση και να παίρνουν το κεφάλι στο σκορ (13-14), με την Σάλας. Ωστόσο και πάλι ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που χαμογέλασε στο τέλος, καθώς με πολύ καλή άμυνα του άμυνα και τις σωστές επιλογές του στην επίθεση, πήρε και το δεύτερο σε (25-23).

Στο ξεκίνημα του τρίτου σετ, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε εντυπωσιακά. Προηγήθηκε με 13-6, αλλά και ο πάλι ο Παναθηναϊκός εβγαλε αντίδραση. Ισοφάρισε σε 14-14, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι (22-22) αλλά τις Ερυθρόλευκες να το κατακτούν (23-25).

Στο τελευταίο σετ ο Παναθηναϊκός πήρε μια σημαντική διαφορά (9-5), τον Ολυμπιακό να ανακάμπτει (9-10). Στην συνέχεια καμία ομάδα δεν μπόρεσε να πάρει διαφορά, με τις πράσινες να παίρνουν το σετ (25-22) και παράλληλα την νίκη.

Ολυμπιακός: Σίνα, Μουζακίτης και Χαράλαμπος Κωστούλας στην καλύτερη 11άδα του Youth League

Τρεις παίκτες του Ολυμπιακού συμπεριλήφθηκαν από την ιστοσελίδα Football talent Scout στην καλύτερη 11άδα της διοργάνωσης.