Τρίτη 16 Απριλίου 2024
Προβάδισμα πρόκρισης του Παναθηναϊκού (3-2 σετ)

Ο Παναθηναϊκός ήταν ο μεγάλος νικητής στο πρώτο ματς της φάση των «32» στο Challenge Cup ανδρών, καθώς επικράτησε της Μακάμπι στο Ισραήλ με 3-2 και απέκτησε προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς στο κλειστό του Αγίου Θωμά.

Με νίκη συνδυάστηκε η επιστροφή του Παναθηναϊκού στις ευρωπαϊκές υποχρεώσεις μετά από δέκα ολόκληρα χρόνια, καθώς επικράτησε με 3-2 σετ της Μακάμπι Τελ Αβίβ στο Ισραήλ για τη φάση των «32» του Challenge Cup. Έτσι πήρε σημαντικό προβάδισμα ενόψει του επαναληπτικού ματς στις 8 Δεκεμβρίου στο κλειστό του Αγίου Θωμά.

Πρωταγωνιστές για το «πράσινους», που κυριάρχησαν στο κομμάτι του μπλοκ, ήταν οι Ανδρεόπουλος και Ντεν Ντρις με 17 και 16 πόντους αντίστοιχα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ένσινγκ με 22 και ο Φόγερ με 18 πόντους.

Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου ξεκίνησε πολύ καλά και κατέκτησε άνετα το πρώτο σετ (13-25), αλλά στο επόμενο σετ οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους έχοντας τον έλεγχο. Πήραν μάλιστα σημαντικό προβάδισμα (20-13), με τους πράσινους όμως να το παλεύουν και να μειώνουν στους 2 (20-18), αλλά η Μακάμπι ήταν αυτή που τελικά ισοφάρισε σε 1-1 (25-19).

Ο Παναθηναϊκός στο τρίτο σετ μπορεί να μπήκε μουδιασμένα και να βρέθηκε πίσω με 4-0 αλλά βελτίωσε την εικόνα του στη συνέχεια, με αποτέλεσμα να περάσει μπροστά με 12-15, παίρνοντας εντέλει το σετ (18-25).

Στο τέραρτο σετ, οι παίκτες του Ανδρεόπουλου ξεκίνησαν καλά με το σκορ να εναλλάσσεται στον πόντο αλλά η Μακάμπι ήταν αυτή που με ένα ξέσπασμα πήρε σημαντικό προβάδισμα (20-12), οδηγώντας το παιχνίδι σε τάι μπρέικ.

Στο πέμπτο σετ, οι πράσινοι προηγήθηκαν με 3-5 εκμεταλλευόμενοι και τα λάθη των γηπεδούχων, αλλά η Μακάμπι ισοφάρισε 6-6. Έκτοτε, οι ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι το «τριφύλλι» να προσπεράσει με 7-9 χάρις σε μπλοκ του Ρανγκέλ στον Φόγερ. Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να είναι ψύχραιμος και έχοντας απίστευτο πάθος στο τάι μπρέικ κατάφερε να φτάσει σε μία σπουδαία νίκη (11-15).

Τα σετ 2-3 (13-25, 25-19, 18-25, 25-18, 11-15)

ΜΑΚΑΜΠΙ (Γκαλ Γκαλίλι): Κατζέλενσον 3 (2/5 επ., 1 άσσο), Ένσινγκ 22 (21/51 επ., 1 μπλοκ), Μπατσκάλα 11 (5/13 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Χατς 8 (8/14 επ.), Φόγερ 18 (16/31 επ., 1 άσσο, 1 μπλοκ, 67% υπ.-38% άριστες), Σοκόλοβ 7 (4/19 επ., 1 άσσο, 2 μπλοκ) / Άιζενμπεργκ (λ, 67% υπ.-43% άριστες), Κάρινγκαλ (λ), Σχτίφτ.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν 4 (2/3 επ., 2 μπλοκ), Ρανγκέλ 14 (8/13 επ., 1 άσσο, 5 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 17 (14/25 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 77% υπ.-45% άριστες), Ράπτης 11 (11/28 επ., 47% υπ.-26% άριστες), Βαν ντε Ντρις 16 (14/37 υπ., 1 άσσο, 1 μπλοκ), Στάλεκαρ 8 (7/10 επ., 1 μπλοκ) / Γκαράς (λ, 64% υπ.-45% άριστες), Συναδινός (λ), Μπάσης 2 (1/2 επ., 1 άσσο).

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 77-71: Ο Σλούκας «σφράγισε» το πλεονέκτημα έδρας

Με τον Σλούκα να σκοράρει στο φινάλε, ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε του Ολυμπιακού με 77-71 και σφράγισε το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ της Basket League.