Πέμπτη 28 Μαρτίου 2024
Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 76-81 - Ο Νέντοβιτς «άλωσε» το ΣΕΦ

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 76-81 – Ο Νέντοβιτς «άλωσε» το ΣΕΦ

Ο Νεμάνια Νέντοβιτς «εκτέλεσε» τον Ολυμπιακό με 24 πόντους και έδωσε μια μεγάλη νίκη στον Παναθηναϊκό για την 8η αγωνιστική της Basket League με 81-76. Στο 6-1 πλέον και οι δύο ομάδες

Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός συναντήθηκαν ξανά μετά από 1.100 μέρες για τη Basket League, με τους πράσινους να «αλώνουν» το ΣΕΦ χάρη στα «μαγικά» του Νεμάνια Νέντοβιτς, ο οποίος πήρε από το χέρι το τριφύλλι και του έδωσε τη νίκη με 81-76 για την 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Με αυτό το διπλό, οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη «έσβησαν» την ήττα της πρεμιέρας από τον Άρη και οι δύο ομάδες έχουν πλέον ρεκόρ 6-1.

Ο Σέρβος σούπερ σκόρερ τελείωσε την αναμέτρηση με 24 πόντους (4/4 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 4/5 βολές) και 2 ασίστ σε 20:38΄, ωστόσο ήταν ο παίκτης που βοήθησε στην μεγάλη ανατροπή του Παναθηναϊκού στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τους πράσινους να επιστρέφουν συνολικά από το -14 (59-45) που βρέθηκαν πίσω στο 29΄.

Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να «τελειώσει» το παιχνίδι στην τρίτη περίοδο, όταν και το επί μέρους σκορ ήταν 26-12 (69-58, 30΄), αλλά οι πράσινοι έδειξαν χαρακτήρα στα κρίσιμα σημεία και πήραν μια σπουδαία νίκη με μπροστάρη τον Νέντοβιτς. Οι πράσινοι απάντησαν στους ερυθρόλευκους με 33 πόντους στην τελευταία περίοδο, όπου σημείωσαν εφτά τρίποντα.

Πέρα από τον 29χρονο, ο Παπαπέτρου είχε 13 πόντους (5/13 σουτ), ενώ ο Κασελάκης ήρθε για να προσθέσει 11 (5/6 σουτ) και Σαντ-Ρος 10, μαζί με 4 ριμπάουντ.

Για τον Ολυμπιακό, που γνώρισε την πρώτη του ήττα στο ΣΕΦ τη φετινή σεζόν, ο Βεζένκοφ ήταν ο πρώτος σκόρερ με 19 πόντους και 10 ριμπάουντ, με τον κυριαρχικό Φαλ να προσθέτει 17 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Η άμυνα ζώνης έκανε τη δουλειά για τον Παναθηναϊκό

Ο Δημήτρης Πρίφτης συνέχισε αυτό που ξεκίνησε στο Μόναχο, παίζοντας στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου ημιχρόνου στο ΣΕΦ άμυνα ζώνης. Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να περιορίσει τα ατού του Ολυμπιακού σε μεγάλο βαθμό και να είναι άκρως ανταγωνιστικός.

Οι ερυθρόλευκοι προσπάθησαν να εκμεταλλευθούν στο έπακρο τον παράγοντα «έδρα» στο ξεκίνημα, παίρνοντας προβάδισμα εννέα πόντων (12-3), σε τέσσερα λεπτά αγώνα. Ο Βεζένκοφ είχε 7π. με 3/3 σουτ, την στιγμή που οι πράσινοι σούταραν με 1/4 και είχαν 2 λάθη.

Ωστόσο, με την πάροδο του χρόνου ισορρόπησαν το παιχνίδι και αφού αρχικά μείωσαν στο καλάθι (12-10), έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με έναν πόντο (14-15), χάρη σε τρίποντο του Νέντοβιτς.

Η είσοδος του Λαρεντζάκη στην αρχή και του Ζαν-Σαρλ στη συνέχεια έδωσαν τον ρυθμό που έλειπε στον Ολυμπιακό, με τους ερυθρόλευκους να προηγούνται με έξι (27-21), χάρη σε σερί 9-0 και τρίποντο του Έλληνα γκαρντ από τη γωνία.

Ο Πρίφτης κάλεσε τάιμ άουτ και στην επιστροφή του στον παρκέ ο Παναθηναϊκός έφερε εκ νέου το παιχνίδι σε ισορροπία (27-27). Οι πράσινοι μάλιστα προηγήθηκαν και με 31-36, με πέντε προσωπικούς πόντους του Παπαπέτρου, με τις βολές του ΜακΚίσικ να διαμορφώνουν το 33-36 που έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Το ημίχρονο των πρωταγωνιστών

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε για πρώτη φορά με έξι πόντους στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου με καλάθι και φάουλ του Μέικον (33-39), ωστόσο ακολούθησαν δύο τρίποντα του Ολυμπιακού και σερί 10-2 για το 43-41. Οι ερυθρόλευκοι ήταν απροσπέλαστοι στην άμυνα και έχοντας τον Φαλ σημείο αναφοράς στην επίθεση πήγαν για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (54-43) με κάρφωμα του Ντόρσεϊ. Το δεκάλεπτο βρήκε τους γηπεδούχους μπροστά με 59-48 και το επί μέρους ήταν 26-12.

Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στο παιχνίδι στο 32΄ μειώνοντας στους έξι (61-55), αλλά γρήγορα ο Φαλ πήρε την κατάσταση στα χέρια του και πήγε τη διαφορά και πάλι σε διψήφια νούμερα με έξι προσωπικούς πόντους (67-55).

Κάπου εκεί όμως οι πράσινοι εξαπέλυσαν την τελική τους αντεπίθεση και με τον Νέντοβιτς να είναι on fire έφτασαν στο μείον δύο (69-67), με 3:12΄ να απομένουν στο χρονόμετρο. Με τρίποντο του Κασελάκη πήραν προβάδισμα τριών πόντων (70-73) και λίγο αργότερα με τρίποντη «βόμβα» του Σέρβου σούπερ σκόρερ η διαφορά πήγε στο +4 (72-76).

Ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να επιστρέψει στο παιχνίδι, με τους φιλοξενούμενους να φεύγουν με ένα μεγάλο διπλό με 81-76.

Τα δεκάλεπτα: 14-15, 33-36, 59-48, 76-81

Περισσότερα σε λίγο…

Κυκλοφορούν και… εξαφανίζονται τα εισιτήρια για το πρώτο ματς με τη Φενέρμπαχτσε

Η ανακοίνωση της ΠΑΕ Ολυμπιακός για τα εισιτήρια του μεγάλου αγώνα με τη Φενέρμπαχτσε