Σάββατο 20 Απριλίου 2024
Τέταρτη σερί νίκη της Ζενίτ (75-66)

Η Ζενίτ επικράτησε με 75-66 της Άλμπα στην Αγία Πετρούπολη για την 10η αγωνιστική της Euroleague και πέτυχε την τέταρτη διαδοχική νίκη της στη φετινή διοργάνωση.

Η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης συνεχίζει την ανοδική της πορεία στη φετινή Euroleague, καθώς επιβλήθηκε της Άλμπα Βερολίνου στη Ρωσία με 75-66 για την 10η αγωνιστική της διοργάνωσης, ανεβαίνοντας στο 7-3, ενώ οι Γερμανοί έπεσαν στο 3-7.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν δυνατά στο ματς, παίρνοντας γρήγορα το προβάδισμα (0-5), αλλά η Ζενίτ αντέδρασε και πέρασε μπροστά με 8 πόντους (20-12), με την 1η περίοδο να ολοκληρώνεται στο 20-14 υπέρ των Ρώσων.

Η Ζενίτ διατήρησε την κυριαρχία της στο 2ο δεκάλεπτο, με την Άλμπα να μειώνει τη διαφορά και να φτάνει στο -2 στα μέσα της περιόδου (25-23). Ωστόσο, οι Ρώσοι ανέβασαν ξανά τη διαφορά, φτάνοντας στο +12 (42-30) στο ημίχρονο.

Το σκηνικό δεν άλλαξε στην 3η περίοδο, με τη διαφορά να φτάνει στη μεγαλύτερη τιμή της (+15, 45-30). Οι Γερμανοί πίεσαν στη συνέχεια και κατάφεραν να ρίξουν τη διαφορά στους 9 πόντους (59-50) στο τέλος της περιόδου.

Η Άλμπα έκανε την προσπάθειά της στο 4ο δεκάλεπτο, μείωσε στους 5 πόντους (71-66), αλλά η Ζενίτ πήρε τη νίκη με 75-66.

Τα δεκάλεπτα: 20-14, 42-30, 59-50, 75-66

Η UEFA αποθέωσε τον Ολυμπιακό για τις δύο προκρίσεις (pic)

Η UEFA με ποστάρισμά της στάθηκε και στην ομάδα Νέων του Ολυμπιακού, αλλά και στην ομάδα των ανδρών για τις δύo ευρωπαϊκές προκρίσεις μέσα σε λιγότερο από 20 ώρες στην διαδικασία των πέναλτι