Παρασκευή 29 Μαρτίου 2024
Ήττα για την ΑΕΚ (30-27)

Μετά τις δύο νίκες κόντρα σε Ταταμπάνια και Νιμ η ΑΕΚ ηττήθηκε στην Χαλκίδα με 27-30 από την Πέλιστερ για την τρίτη αγωνιστική των ομίλων στο EHF European League.

Πρώτη ήττα στο EHF European Cup αλλά και γενικότερα στη σεζόν για την ΑΕΚ, με την Πέλιστερ να φεύγει νικήτρια από την Χαλκίδα με 30-27 για την τρίτη αγωνιστική της διοργάνωσης. Από το ξεκίνημα είχαν το πάνω χέρι στο ματς οι φιλοξενούμενοι που δεν έχασαν το προβάδισμα σε κανένα σημείο του παιχνιδιού κι έφτασαν δίκαια σε ένα πολύ σημαντικό διπλό.

Τραυματίας αποχώρησε από τον αγώνα ο Μόγια που χτύπησε στο δεξί του γόνατο κι έφυγε υποβασταζόμενος ενώ βροντερό παρών έδωσε ο κόσμος της Ένωσης στο κλειστό της Κανήθου.

Η Πέλιστερ είχε από το ξεκίνημα του ματς τον έλεγχο, με την ΑΕΚ να κυνηγά το σκορ. Το 6-11 υπέρ των φιλοξενούμενων έγινε 11-12 στο 20ο λεπτό χάρη σε γκολ των Τζηρά και Μυλωνά αλλά η Πέλιστερ αύξησε και πάλι τη διαφορά και πήγε στο ημίχρονο με το σκορ στο 13-16.

Η ομάδα από τη Βόρεια Μακεδονία ξέφυγε με 19-25 στα μισά του δεύτερου μέρους, η ΑΕΚ μείωσε σε 22-26 αλλά δεν κατάφερε κάτι περισσότερο με το 27-30 να την υποχρεώνει στην πρώτη ήττα της στη σεζόν.

Τα πεντάλεπτα: 3-5, 4-9, 6-11, 11-12, 11-14, 13-16 (ημιχρ.), 15-18, 18-22, 19-25, 22-26, 23-28, 27-30.

O Τζόλης των 17 γκολ και η… αδικία του Πογέτ (vids)

Ο Γκουστάβο Πογέτ δεν έκανε σωστή διαχείριση στο ματς με τη Γεωργία και αυτό φαίνεται από τον Χρήστο Τζόλη, που είναι ο πιο φορμαρισμένος Έλληνας παίκτης αυτή τη στιγμή και ήταν εκτός αποστολής.