Πέμπτη 18 Απριλίου 2024
Δεν τα κατάφερε ο Ολυμπιακός, συνεχίζει στο CEV Cup (1-3)

Οι Ερυθρόλευκοι δεν τα κατάφεραν απέναντι στην Χέμπαρ Πάζαρντζικ – Ηττήθηκαν με 3-1 σετ και θα συνεχίσουν στο CEV Cup

Στο CEV Cup θα συνεχίσει η ανδρική ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού, καθώς οι Ερυθρόλευκοι ηττήθηκαν από την Χέμπαρ Πάζαρντζικ στο κλειστό του Ρέντη «Μελίνα Μερκούρη» με 3-1 σετ (25-21, 23-25, 19-25, 23-25).  Οι Πειραιώτες, που είχαν ηττηθεί με 3-1 και στην Βουλγαρία, προσπάθησαν για την ολική ανατροπή, αλλά δεν τα κατάφεραν και θα συνεχίσουν το ευρωπαϊκό τους ταξίδι στο CEV Cup.

Η ομάδα του μεγάλου λιμανιού αφήνει πίσω της τον αποκλεισμό από την Χέμπαρ Πάζαρντζικ και πλέον επικεντρώνεται στον επαναληπτικό με τον ΠΑΟΚ στην Πυλαία (14/11) για το Λιγκ Καπ. Οι Ερυθρόλευκοι είχαν ηττηθεί στον Ρέντη με 3-2 και στη ρεβάνς ψάχνουν μια καθαρή νίκη (3-0, 3-1), που θα τους δώσει την πρόκριση στα ημιτελικά της διοργάνωσης. Σε περίπτωση που κερδίσουν με 3-2, η πρόκριση θα κριθεί στο χρυσό σετ.

Στο πρώτο σετ ο Ολυμπιακός μπήκε καλύτερα και προηγήθηκε με 8-4, ενώ λίγο αργότερα οι Ερυθρόλευκοι βρέθηκαν μπροστά με 14-9. Οι παίκτες του Δημήτρη Καζάζη συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και έφτασαν εύκολα στο 23-18, με τον Ολυμπιακό να κάνει το 25-21 και το 1-0 στα σετ. Στο δεύτερο σετ, ωστόσο, τα πράγματα άλλαξαν άρδην. Οι Βούλγαροι ανέβασαν την απόδοσή τους και δημιούργησαν πολλά προβλήματα στους Ερυθρόλευκους. Η Χεμπάρ προηγήθηκε με 13-8, με τον Ολυμπιακό να απαντάει με ένα σερί 4-0 και να μειώνει σε 12-13.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ μέχρι το 23-23, όταν οι φιλοξενούμενοι με ένα μπλοκ στον Έγκλεσκαλνς και ένα καρφί του Μασάρι έκαναν το 25-23 και ισοφάρισαν σε 1-1. Στο τρίτο σετ οι Ερυθρόλευκοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και προηγήθηκαν με 10-8, αλλά οι Βούλγαροι απάντησαν και ισοφάρισαν σε 11-11. Μέχρι το 14-15 οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ. Σε εκείνο το σημείο η Χεμπάρ ανέβασε στροφές και προηγήθηκε με 20-18, με τους Βούλγαρους στη συνέχεια να κάνουν το 25-19 και το 2-1 στα σετ.

Στο τέταρτο σετ και με την πρόκριση να έχει κριθεί, οι δύο προπονητής έκαναν αλλαγές, με τον Ολυμπιακό να προηγείται με 4-1 και 10-6, με τους Βούλγαρους, όμως, να φέρνουν… τούμπα το παιχνίδι και από το -4 να βρίσκονται στο +4 (11-15). Με 9-1 σερί πήραν κεφάλι στο σκορ, με την Χεμπάρ να κάνει το 25-23 και να παίρνει τη νίκη με 3-1 σετ.

Τα σετ: 25-21, 23-25, 19-25, 23-25

LIVE: Ολυμπιακός – Προμηθέας Πάτρας

Παρακολουθήστε live στις 17:15 την εξέλιξη της αναμέτρησης Ολυμπιακός – Προμηθέας Πάτρας για την 4η αγωνιστική του Top-6 της Stoiximan Basket League. Τηλεοπτικά από ΕΡΤ3.