Μεγάλο διπλό της Ρεάλ στην Ρωσία (75-68)

«Φορτσάροντας» στο τέταρτο δεκάλεπτο, η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε της Ζενίτ στην Αγία Πετρούπολη με 75-68 και πέτυχε την 5η νίκη της σε 6 παιχνίδια στη φετινή διοργάνωση.

Την τέταρτη σερί νίκη της και πέμπτη συνολικά σε έξι παιχνίδια στη φετινή Euroleague πέτυχε η Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία επικράτησε της Ζενίτ στην Αγία Πετρούπολη με 75-68.

Κορυφαίος για την ισπανική ομάδα ήταν ο Ερτέλ, ο οποίος ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 15 πόντους και 6 ασίστ, ενώ για τους γηπεδούχους πρώτος σκόρερ ήταν ο Μπάρτον με 14. Με αυτή τη νίκη η Ρεάλ ανέβηκε στη δεύτερη θέση με 5-1, ενώ η Ζενίτ έπεσε στο 3-3.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με 14-9 στα μέσα της πρώτης περιόδου, ενώ έκλεισαν δεκάλεπτο στο +9 (22-13). Στη δεύτερη περίοδο οι Ρώσοι ανέβασαν την απόδοσή τους και άρχισαν να… ροκανίζουν τη διαφορά, με τον Ζούσκοφ να μειώνει σε 27-22 στο 13’.

Οι γηπεδούχοι είχαν βρει ρυθμό σε άμυνα και επίθεση, με την ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ να μειώνει στον πόντο (33-32) στο 17’. Λίγο πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου μάλιστα η Ζενίτ πέρασε μπροστά στο σκορ με 40-37, με τον Τόμας Ερτέλ να διαμορφώνει το 40-39, με το οποίο πήγαν στα αποδυτήρια οι δύο ομάδες.

Όπως και στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου προηγήθηκε με 50-48 και στη συνέχεια με 55-50, με την Ζενίτ να μειώνει στο τέλος της τρίτης περιόδου σε 59-57.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού η Ρεάλ Μαδρίτης κυριάρχησε στο παρκέ και παίζοντας εξαιρετική άμυνα άρχισε να δημιουργεί διαφορά. Το +2 με το οποίο μπήκε στο τελευταίο δεκάλεπτο έγινε γρήγορα +7 (66-59), ενώ λίγο αργότερα οι Ισπανοί προηγήθηκαν με 71-63. Το νερό είχε μπει στο αυλάκι, με την Ρεάλ να φτάνει στο 75-68 και στην πέμπτη της νίκη στη φετινή Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 13-22, 40-39, 57-59, 68-75

Έφερε τη σειρά στα ίσια με μπρέικ το Μαϊάμι (vid)

Οι Χιτ σόκαραν τους Σέλτικς, καθώς επικράτησαν με 111-101 στη Βοστώνη και έφεραν στα ίσια (1-1) τη σειρά του πρώτου γύρου των playoffs.