Πέμπτη 28 Μαρτίου 2024
Άνετα η Ούνικς Καζάν, 83-69 την Μπασκόνια

Η Ούνικς Καζάν «καθάρισε» με συνοπτικές διαδικασίες από το πρώτο ημίχρονο την Μπασκόνια και έφτασε στην εύκολη επικράτηση με 83-69 για την 6η αγωνιστική της Euroleague

Μία νίκη από τα… αποδυτήρια πήρε η Ούνικς Καζάν! Η ρωσική ομάδα επικράτησε 83-69 της Μπασκόνια για την 6η αγωνιστική της Euroleague και βελτίωσε το ρεκόρ της σε 2-4. Στο 3-3 οι Βάσκοι.

Η Μπασκόνια κατέρρευσε στο δεύτερο δεκάλεπτο και αυτό έδωσε την ευκαιρία στην Ούνικς Καζάν να «τρέξει» σε εκείνο το διάστημα ένα επιμέρους 24-6! Γεγονός το οποίο της έδωσε προβάδισμα με σκορ 48-23 στο ημίχρονο.

Έκτοτε οι Ρώσοι το μόνο που έπρεπε να κάνουν ήταν να διατηρήσουν το προβάδισμά τους και, έστω και αν στο 4ο δεκάλεπτο η Μπασκόνια μείωσε τη διαφορά, τελικά κατάφεραν να φτάσουν στην επικράτηση με 83-69.

Το ματς κρίθηκε προφανώς στη 2η περίοδο, ενώ πρωταγωνιστές για τους νικητές ήταν ο Βοροντσέβιτς με 14 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ και ο Μπράουν με 14 πόντους, 6 ριμπάουντ και 8 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 48-23, 66-44, 83-69

Τα στατιστικά των δύο ομάδων:

O Τζόλης των 17 γκολ και η… αδικία του Πογέτ (vids)

Ο Γκουστάβο Πογέτ δεν έκανε σωστή διαχείριση στο ματς με τη Γεωργία και αυτό φαίνεται από τον Χρήστο Τζόλη, που είναι ο πιο φορμαρισμένος Έλληνας παίκτης αυτή τη στιγμή και ήταν εκτός αποστολής.