ΑΕΚ – Ισοφάρισε το ρεκόρ γκολ εκτός Ελβετίας ο Τσούμπερ

Ο Στίβεν Τσούμπερ με το τέρμα που πέτυχε στο παιχνίδι της ΑΕΚ με το Βόλο ισοφάρισε το ρεκόρ των γκολ του σε πρωτάθλημα εκτός Ελβετίας

Ο Τσούμπερ το… βιολί του. Ο έμπειρος μεσοεπιθετικός ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής στη σπουδαία νίκη της ΑΕΚ επί του Βόλου με 3-1 στο Πανθεσσαλικό για την 7η αγωνιστική της Super League, πετυχαίνοντας ένα γκολ και δίνοντας δύο ασίστ.

Πλέον ο 30χρονος άσος έχει καταγράψει ήδη πέντε γκολ στο ελληνικό πρωτάθλημα, επίδοση με την οποία ισοφάρισε την καλύτερή του εκτός Ελβετίας.

Συγκεκριμένα, τον ίδιον αριθμό τερμάτων είχε πετύχει τη σεζόν 2018-19, όταν αγωνιζόταν στη Στουτγάρδη, αλλά σε 17 συμμετοχές.

Στην πατρίδα του, ως παίκτης της Γκρασχόπερς την περίοδο 2011-12, ο Στίβεν Τσούμπερ είχε πετύχει 8 γκολ σε 31 ματς , ενώ την περίοδο 2012-13 είχε πετύχει 6 γκολ σε 32 παιχνίδια.