Παναθηναϊκός – Ιωνικός 92-78 – Ο Παπαπέτρου τον πήρε από το… χεράκι

Ο Παναθηναϊκός τα βρήκε σκούρα για τρία δεκάλεπτα απέναντι στον Ιωνικό, ωστόσο με μπροστάρη τον Παπαπέτρου στην τέταρτη περίοδο πήρε τη νίκη με 92-78 και έκανε το 1-1 στη Basket League.

Για τρία δεκάλεπτα, ο Ιωνικός κέρδιζε τις εντυπώσεις με την εμφάνισή του στο παρκέ του ΟΑΚΑ. Ο Παναθηναϊκός είχε βρει τον μπελά του με τους παίκτες του Σεγκούρα, αλλά μπόρεσε να κλείσει με καλό τρόπο το παιχνίδι και να πάρει τη νίκη 92-78, πανηγυρίζοντας για πρώτη φορά στη φετινή Basket League.

Ο Ιωάννης έδωσε το σύνθημα του ξεσπάσματος, σημειώνοντας δέκα πόντους στο τέταρτο δεκάλεπτο και έχοντας για άξιο συμπαραστάτη, βοήθησε τους πράσινους να φτάσουν σε μια δύσκολη επικράτηση. Η ομάδα της Νίκαιας βρήκε στον Τζέρμαν έναν σκόρερ ολκής που την κρατούσε για μεγάλο διάστημα στο παιχνίδι, ενώ οι υπόλοιποι πόντοι ήρθαν από… ελληνικά χέρια.

Ο Γιόγκι Φέρελ είδε τον αγώνα δίπλα στον Τζέρεμι Έβανς, καθώς δεν είχε δικαίωμα συμμετοχής, με τον Παναθηναϊκό να έχει για πρώτο σκόρερ τον αρχηγό του Ιωάννη Παπαπέτρου με 19 πόντους (6-8 δίποντα, 1-5 τρίποντα, 4-4 βολές, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ), ενώ πολύ καλό παιχνίδι έκανε ο Οκάρο Ουάιτ με 16 πόντους (5-9 δίποντα, 1-2 τρίποντα, 3-3 βολες).

Για τον Ιωνικό, που έπεσε στο 1-2, ο Γιουτζίν Τζέρμαν έδωσε ρεσιτάλ με 25 πόντους (5-10 δίποντα, 4-9 τρίποντα, 3-3 βολές), με τον Ιωσήφ Κολοβέρο να δίνει συνέχεια στις καλές του εμφανίσεις και να τελειώνει με 13 πόντους (5-6 δίποντα, 0-2 τρίποντα, 3-4 βολές), 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Ο αγώνας

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε δυναμικά το παιχνίδι και προηγήθηκε με 8-0 στο 2΄. Οι πράσινοι διατηρούσαν το προβάδισμά τους, όντας μπροστά με έξι στο πέμπτο λεπτό (12-6). Ωστόσο, σε εκείνο το σημείο έκανε την εμφάνισή του ο Τζέρμαν για τον Ιωνικό, ο οποίος κρατούσε τους Νικαιώτες στον αγώνα, πετυχαίνοντας τους εφτά από τους εννιά πόντους της ομάδες (14-9, 7΄).

Η διαφορά έπεσε στους τρεις (14-11) ένα λεπτό αργότερα, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 17-13. Κακές οι δύο ομάδες στα σουτ, με τον Παναθηναϊκό να έχει 6/17 και τον Ιωνικό 3/14.

Ο Γκιουζέλης έφερε το ματς στα ίσια με τρίποντο (19-19, 13΄), οι γηπεδούχοι όμως απάντησαν με ένα σερί 7-0 (26-19), με τον Μαντζούκα να πετυχαίνει τους πέντε από αυτούς. Το προβάδισμα των πρασίνων αυξομειωνόταν από τους 5 μέχρι τους 7, αλλά ο Τζέρμαν (17π., 6/10 σουτ στο α΄ ημίχρονο) πήρε και πάλι το «όπλο» και έφερε το παιχνίδι στη μία κατοχή (32-30, 18΄). Το πρώτο ημίχρονο βρήκε τον Παναθηναϊκό στο +6 (41-35), με την όμορφη συνεργασία του Νέντοβιτς με τον Φλόιντ.

Ο Τζέρμαν ήταν ο μόνος ξένος του Ιωνικού που σκόραρε στο πρώτο ημίχρονο, με τους φιλοξενούμενους να είναι μέσα στο παιχνίδι παρά το 10 λάθη και τις 5 ασίστ.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο με στόχο να πάρει μια… απόσταση που θα του έδινε ισχυρό προβάδισμα νίκης. Ο Παπαπέτρου έστειλε για πρώτη φορά τη διαφορά στους δέκα (48-38, 23′), ολοκληρώνοντας ένα σερί 7-0 για τους πράσινους. Ο Ιωνικός δεν παραδόθηκε όμως και επέστρεψε στο παιχνίδι, μένοντας σε απόσταση αναπνοής μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου (53-49, 30′ ), μην αφήνοντας τον Παναθηναϊκό σε ησυχία.

Αυτό που δεν μπόρεσαν να κάνουν οι γηπεδούχοι στις αρχές του δεύτερου μέρους, το κατάφεραν στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, πηγαίνοντας τη διαφορά στους έντεκα πόντους (70-59, 33΄), με τον Παπαπέτρου και τον Ουάιτ κύριους εκφραστές της επίθεσης. Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού με τρίποντο, πέντε λεπτά πριν το τέλος, έκανε το 88-74 για να «καθαρίσει» ουσιαστικά το παιχνίδι, με τον Ιωνικό να μένει από δυνάμεις στο τέλος. Τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τον Δημήτρη Πρίφτη να ρίχνει στο παρκέ και τον 15χρονο Νεοκλή Αβδάλα.

Τα δεκάλεπτα: 17-13, 41-35, 63-59, 92-78