Πέμπτη 18 Απριλίου 2024
Παναθηναϊκός – Αναντολού Εφές 80-74 – Δικό του το «Παύλος Γιαννακόπουλος»

Με νίκη και καλή εμφάνιση έκλεισε το τουρνουά «Παύλος Γιαννακόπουλος» ο Παναθηναϊκός, επικρατώντας της Εφές στον τελικό με 80-74

Νικητής του 3ου τουρνουά «Παύλος Γιαννακόπουλος» αναδείχθηκε ο Παναθηναϊκός, μετά την νίκη του επί της Αναντολού Εφές με 80-74 στον τελικό.

Οι δύο ομάδες παρατάχθηκαν με απουσίες, με τον Δημήτρη Πρίφτη να αφήνει τελευταία στιγμή εκτός 12αδας τον Ιωάννη Παπαπέτρου, λόγω μικροενοχλήσεων. Στην θέση του συμπεριλήφθηκε ο νεαρός Λευτέρης Μαντζούκας.

Από την άλλη ο Αταμάν παρέταξε την ομάδα του δίχως τους Σέιν Λάρκιν, Κρις Σίνγκλετον, Τιμπόρ Πλάις και Κρούνοσλαβ Σιμόν.

Κορυφαίοι για τους πράσινους οι Ντάριλ Μέικον, που σημείωσε κρίσιμα σουτ και κλέιδωσε την νίκη, και ο Γιώργος Παπαγιάννης, που αποτέλεσε θηρίο στο ζωγραφιστό.

Ο αγώνας

Η Εφές ξεκίνησε καλύτερα στην αναμέτρηση, όντας πολύ εύστοχη στα τρίποντα με κύριο εκφραστή τον Ροντρίγκ Μπομπουά. Ο Γάλλος γκαρντ ξεκίνησε το ματς με 3/3 τρίποντα δίνοντας προβάδισμα 6 πόντων στους φιλοξενούμενους με 12-18.

Εκεί όμως πήρε μπρος ο Παναθηναϊκός μειώνοντας την διαφορά και ισοφαρίζοντας σε 22-22 με καλάθια των Μέικον και Κασελάκη. Στη συνέχεια πήρε το όπλο του ο Οκάρο Γουάιτ ο οποίος με εύστοχες βολές έδωσε προβάδισμα τριών πόντων στους πράσινους με 26-23, σκορ το οποίο έκλεισε την 1η περίοδο.

Στο 2ο δεκάλεπτο οι άμυνες έσφιξαν με πρωταγωνιστής να αναδεικνύεται ο Γιώργος Παπαγιάννης. Ο Έλληνας ψηλός, στο διάστημα που αγωνίστηκε στο 1ο ημίχρονο, είχε μετρήσει 6 πόντους, 8 ριμπάουντ και 5 τάπες, ξεσηκώνοντας τους φίλους που βρέθηκαν στο κλειστό των Ολυμπιακών εγκαταστάσεων. Ωραίες συνεργασίες και ωραία τελειώματα από κοντά οδήγησαν την διαφορά σε διψήφια επίπεδα για τους γηπεδούχους(39-25 στο 15’).

Η άμυνα της Εφές όμως έσφιξε από εκείνο το σημείο και μετά, με τους Τούρκους να μειώνουν στους 5 (39-34), χάρις σε προσπάθειες των Μίσιτς και Άντερσον και ένα σερί 9-0.

Ο Παναθηναϊκός δεν είχε πει όμως την τελευταία του λέξη στο 1ο ημίχρονο. Με τρίποντα των Πέρι και Μέικον, με την λήξη του ημιχρόνου, διαμορφώθηκε το 47-34 υπέρ των πρασίνων.

Τα δεκάλεπτα: 26-23, 47-34, 59-54, 80-74