Σαμπντόρια – Ίντερ 2-2 – «Γκέλα» των «νερατζούρι» στη Γένοβα

Παρά το γεγονός πως η Ίντερ πήρε δύο φορές προβάδισμα στο σκορ, η Σαμπντόρια ισοφάρισε, με τις 2 ομάδες να μένουν στο 2-2

Στα πλαίσια της 3ης αγωνιστικής της Serie A η Ίντερ ταξίδεψαν στη Γένοβα προκειμένου να αντιμετωπίσουν τη Σαμπντόρια στο Luigi Ferraris Stadium.

Μόλις στο 18ο λεπτό ο Ντιμάρκο με τρομερή εκτέλεση φάουλ άνοιξε το σκορ για τους «νερατζούρι», δίνοντας τους από νωρίς προβάδισμα νίκης.

Οι Πρωταθλητές Ιταλίας δέχθηκαν την ισοφάριση από την Σαμπντόρια 16 λεπτά μετά, όταν στο 34ο λεπτό σε φάση διαρκείας στα καρέ τους οι αμυντικοί της Ίντερ δεν κατάφεραν ν’ απομακρύνουν και ο Γιοσίντα έκανε ένα σουτ εντός περιοχής, με τη μπάλα να κοντράρει στα πόδια του Τζέκο και να καταλήγει στο βάθος της εστίας του Χαντάνοβιτς για το 1-1.

Οι «νερατζούρι» όμως δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και πήγαν στην ανάπαυλα μπροστά στο σκορ χάρις στο μονοκόμματο πλασέ του Λαουτάρο Μαρτίνεζ από πάσα του Μπαρέλα στο 44′.

Με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου όμως οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι και ισοφάρισαν πολύ γρήγορα. Στο 47′ ο Οτζέλο με τρομερό αριστερό σουτ στην κίνηση από σέντρα του Μπερεζίνσκι έγραψε το 2-2 στο εντυπωσιακό παιχνίδι, με την Ίντερ να πεισμώνει και να παίρνει τη μπάλα, να φτιάχνει ευκαιρίες, όμως να μην μπορεί να σκοράρει ξανά άμεσα.

Το ματς, από την ισοφάριση της Σαμπντόρια και έπειτα, απέκτησε άγρια ομορφιά, με τους «νερατζούρι» να έχουν τον πλήρη έλεγχο και τους γηπεδούχους να αμύνονται υποδειγματικά.

Η σημερινή ισοπαλία ήταν και η πρώτη απώλεια βαθμών για τους Πρωταθλητές Ιταλίας.