Τρίτη 23 Απριλίου 2024
Μπαρτσελόνα – Ρεάλ Μαδρίτης 83-88 – Το πρώτο τρόπαιο στη «Βασίλισσα»

Η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε της Μπαρτσελόνα με 88-83, κατακτώντας τον πρώτο τίτλο της σεζόν στην Ισπανία και το 8ο Σούπερ Καπ της ιστορίας της.

Με τρομερό comeback στο 4ο δεκάλεπτο η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε με 88-83 της Μπαρτσελόνα και κατέκτησε το πρώτο τρόπαιο της σεζόν στην Ισπανία.

Εκτός για τη Ρεάλ ήταν οι τραυματίες Ρούντι Φενάντεθ και Αμπάλδε, ενώ ο Σαρόυνας Γιασικεβίτσιους δεν αντιμετώπιζε κάποιο αγωνιστικό πρόβλημα.

Παρά το γεγονός πως βρέθηκε να χάνει με 9 πόντους στην αρχή της 4ης περιόδου(62-71) οι Μαδριλένοι δεν το έβαλαν κάτω, γυρίζοντας το ματς. Μάλιστα στα μέσα της 3ης περιόδου η Μπαρτσελόνα ήταν μπροστά στο σκορ με 18 πόντους (70-52).

Με επιμέρους σκορ 26-12 στο 4ο δεκάλεπτο η Ρεάλ έστειλε μήνυμα στην μεγάλη της αντίπαλο, αποκτώντας ψυχολογικό αβαντάζ στην έναρξη της σεζόν.

Μυθική εμφάνιση για τους «μερένγκες» από τον Σέρχιο Γιουλ με 24 πόντους, έχοντας ως άξιους συμπαραστάτες του τους Βενσάν Πουαριέ (16 πόντοι, 11 ριμπάουντ), Αλοθέν (11 πόντοι) και Γουίλιαμς-Γκος (9 πόντοι).

Από την μεριά των ηττημένων ξεχώρισαν οι Χίγκινς (16 πόντοι), Καλάθης (11 πόντοι, 7 ασίστ) και Ντέιβις (13 πόντοι), ενώ αντίθετα αρνητική ήταν η παρουσία του Μίροτιτς (4/12 εντός παιδιάς).

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 46-40, 71-62, 83-88

Ολυμπιακός – Φερεντσβάρος 10-8: Φουλάρουν για το Final 4 οι Ερυθρόλευκοι

Ο Ολυμπιακός νίκησε τη Φερεντσβάρος με 10-8, την υποχρέωσε στην πρώτη φετινή της ήττα σε όλες τις διοργανώσεις και έπιασε κορυφή μαζί με τους Ούγγρους.