Σάββατο 27 Απριλίου 2024
Ισοπαλία στο Ρέικιαβικ για την Εθνική Ελπίδων (1-1)

Έναν υπερπολύτιμο βαθμό στην προσπάθεια που κάνει για πρόκριση στο EURO U21 του 2023, πήρε η Εθνική Ελπίδων απέναντι στην Ισλανδία στο Ρέικιαβικ

Μετά την λευκή ισοπαλία κόντρα στην Κύπρο την πρώτη αγωνιστική και την πεντάρα κόντρα στο Λιχτενστάιν, η Εθνική Ελπίδων αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 στο Ρέικιαβικ με την Ισλανδία.

Οι Ισλανδοί άνοιξαν το σκορ στο 37ο λεπτό με τον Θόρντασον, με τους παίκτες του Σίμου να ισοφαρίζουν στο 45’+1′ με τον επιθετικό του Παναθηναϊκού, Φώτη Ιωαννίδη.

Στο δεύτερο ημίχρονο το ματς έγινε πιο σκληρό, με τις δύο ομάδες να δίνουν έμφαση στην άμυνα μη θέλοντας να ρισκάρουν. Αξιοσημείωτο το γεγονός πως στο β’ μέρος ο διαιτητής έδειξε 5 κίτρινες κάρτες.

Το 1-1 έμελλε να είναι το τελικό σκορ με τις ομάδες να παίρνουν από έναν βαθμό.

ΙΣΛΑΝΔΙΑ (Νταβίντ Σνόρι Γιόνασον): Όλαφσον, Φρίντρικσον, Όλαφσον, Χέιμισον, Μπάρκασον, Έλερτσον (67′ Μάγκνουσον), Θόρντασον, Μπιάρκασον, Γκέιρσον (67′ Χλίνσον), Χάραλντσον (81′ Ίνγκασον), Χλίνσον.

ΕΛΛΑΔΑ (Γιώργος Σίμος): Τζολάκης, Λύρατζης, Μιχαηλίδης, Χριστόπουλος, Διαμαντής, Ζαγαρίτης, Τσιγγάρας (90′ Λιάσος), Σουρλής, Κανελλόπουλος (71′ Κούτσιας), Μπότος, Ιωαννίδης.

6. Λιχτενστάιν 0 (3 ματς)

* Οι εννέα πρώτοι των ομίλων και ο δεύτερος καλύτερος των γκρουπ (δεν μετρούν τα αποτελέσματα με αυτούς που τερματίζουν έκτοι) περνούν απευθείας στα τελικά του τουρνουά.

** Οι άλλοι οκτώ δεύτεροι θα δώσουν αγώνες play off τον Σεπτέμβριο του 2022 για τέσσερα εισιτήρια.

*** Γεωργία και Ρουμανία έχουν ήδη εξασφαλίσει πρόκριση ως διοργανωτές.