Αφεντικό η Ρέιντζερς, πήρε το ντέρμπι με την Σέλτικ (1-0)

Με γκολ του Χελάντερ, η Ρέιντζερς επικράτησε της Σέλτικ με 1-0 και πήρε το πρώτο «Old Firm» της χρονιάς!

Ξανά αφεντικό η Ρέιντζερς! Όπως και την περασμένη σεζόν, έτσι και φέτος, η ομάδα του Στίβεν Τζέραρντ έδειξε από νωρίς τις προθέσεις της, και πήρε το πρώτο «Old Firm» της σεζόν, επικρατώντας της Σέλτικ με 1-0 για την 4η αγωνιστική της Scottish Premiership.

Με γκολ του Χελάντερ στο δεύτερο ημίχρονο, οι πρωταθλητές Σκωτίας πήραν το μεγάλο ντέρμπι απέναντι στην στην ομάδα του Ποστέκογλου, ο οποίος άφησε εκτός αποστολής τον Βασίλη Μπάρκα.

Σε ένα αρκετά ισορροπημένο παιχνίδι, οι δύο ομάδες δεν θέλησαν να ρισκάρουν στα πρώτα λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, με το 0-0 να μένει μέχρι και το διπλό σφύριγμα. Στην επανάληψη ωστόσο οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και πήραν το προβάδισμα στα μισά του δευτέρου μέρους.

Με κεφαλιά του Χελάντερ, η ομάδα του Τζέραρντ έγραψε το 1-0 στο 66′, το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα της αναμέτρησης, με τη Ρέιντζερς να παίρνει το πρώτο μεγάλο ντέρμπι της σεζόν.

Ρέιντζερς: ΜακΚρόρι, Γκόλντσον, Μπαλογκάν, Ελάντερ, Μπάρισιτς, Αριμπό, Ντέιβις, Καμαρά, Ρουφ (74’ Λούντστραμ), Μορέλος (84’ Σακαλά), Κεντ

Σέλτικ: Χαρτ, Ράλστον, Στάρφελτ, Γουέλς, Γιουράνοβιτς, ΜακΓκρέγκορ, Κρίστι, Αμπάντα (86’ Μοντγκόμερι), Τέρνμπουλ (67’ Ρόγκιτς), Φουρουχάσι, Εντουάρ (67’ Σόρο).

Τρομεροί Σίξερς με τρομακτικό Εμπίντ που έβαλε 50άρα!

Ο Τζόελ Εμπίντ ήταν ασταμάτητος και βάζοντας 50 πόντους οδήγησε τους Σίξερς στη νίκη με 125-114 επί των Νικς.