Δευτέρα 06 Μαϊου 2024
Ολυμπιακοί Αγώνες – Στα προημιτελικά χωρίς ήττα η Γαλλία

Η Γαλλία δε δυσκολεύτηκε απέναντι στο Ιράν (79-62) και προκρίθηκε στα προημιτελικά του ολυμπιακού τουρνουά μπάσκετ των ανδρών χωρίς ήττα

Δίχως απώλειες (3-0) προκρίθηκε απευθείας στα προημιτελικά του ολυμπιακού τουρνουά μπάσκετ των ανδρών η Γαλλία.

Οι Τρικολόρ έφθασαν στο… ρελαντί στο τελικό 79-62 επί του Ιράν, για την 3η αγωνιστική, με τους ηττημένους να ολοκληρώνουν χωρίς νίκη στον Α’ όμιλο το ολυμπιακό όνειρό τους.

Η Γαλλία χρειάστηκε ένα μόλις δεκάλεπτο, το δεύτερο, για να μπει πρόωρα σε τροχιά νίκης και με συντήρηση δυνάμεων να κόψει πρώτη το νήμα του τερματισμού.

Η ομάδα του Βενσάν Κολέ έτρεξε ένα καθοριστικό επιμέρους σκορ 24-10 στη δεύτερη περίοδο, εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +19 (46-27) στη λήξη του ημιχρόνου και μετατρέποντας σε τυπική διαδικασία το υπόλοιπο του αγώνα.

Κορυφαίος των νικητών, που περιμένουν να μάθουν από κλήρωση τον αντίπαλό τους στην οκτάδα, ήταν ο Τόμας Ερτέλ με 16 πόντους, ενώ από το Ιράν προσπάθησε ο Χαμέντ Χαντάντι με 18 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 17-22, 27-46, 47-62, 62-79

Ο άθλος του Ολυμπιακού και το απίστευτο 10/11 της Άστον Βίλα! (pic)

Η πιο ακριβή ενδεκάδα των ημιτελικών του Europa Conference League αποδεικνύει γιατί το «διπλό» που πέτυχε ο Ολυμπιακός στο Μπέρμιγχαμ είναι ένας πραγματικός ποδοσφαιρικός άθλος