Τετάρτη 24 Απριλίου 2024
Έμεινε στο 1-1 με τη Φορτούνα Σιτάρντ ο ΟΦΗ

Ισόπαλος με σκορ 1-1 κόντρα στη Φορτούνα Σιτάρντ ήρθε ο ΟΦΗ, στο τρίτο του φιλικό επί Ολλανδικού εδάφους.

Ισόπαλος με σκορ 1-1 έμειναν ΟΦΗ και Φορτούνα Σιτάρντ, στη φιλική αναμέτρηση που διεξήχθη στην Ολλανδία, στο πλαίσιο της προετοιμασίας των δύο ομάδων ενόψει της νέας σεζόν.

Οι Ολλανδοί ήταν εκείνοι που κατάφεραν να προηγηθούν στον αγώνα, στο 26ο λεπτό με τον Χάνσον να κάνει το 1-0 και να δίνει το προβάδισμα στην ομάδα του, αναγκάζοντας τους κρητικούς να μείνουν πίσω στο σκορ αρκετά νωρίς στο παιχνίδι.

Η απάντηση από το σύνολο του Νίκου Νιόπλια όμως δεν άργησε να έρθει, καθώς στο 39′, ο ΟΦΗ κέρδισε πέναλτι, με τον Ντε Γκουζμάν να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να διαμορφώνει το τελικό 1-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι δύο προπονητές προχώρησαν σε αρκετές αλλαγές, με αποτέλεσμα να χαθεί ο ρυθμός, έτσι το 1-1 παρέμεινε μέχρι το τέλος. Ο Νίκος Νιόπλιας έβγαλε πολύτιμα συμπεράσματα και πλέον θα ετοιμάσει τους παίκτες του για το επόμενο φιλικό με τη Βέστερλο το ερχόμενο Σάββατο (24/7).

Η σύνθεση του ΟΦΗ στο πρώτο μέρος: Σωτηρίου, Μαρινάκης, Κοροβέσης, Βούρος, Πασαλίδης, Μεγιάδο, Νοικοκυράκης, Ντε Γκούζμαν, Στάρτζεον, Σαρδινέρο, Καστάινιος.

Η σύνθεση του ΟΦΗ στο δεύτερο μέρος: Σηφάκης, Ουές, Λυμπεράκης, Γιαννούλης, Σελίμοβιτς, Μεγιάδο, Μπαλογιάννης, Ντε Γκούζμαν, Γρίβας, Φαν Ντάινεν, Καστάινιος.

Παναθηναϊκός – Μακάμπι Τελ Αβίβ 87-91: Τον «κρέμασε» ο Σλούκας, έκαναν το 0-1 οι Ισραηλινοί

Με το… καλημέρα πλεονέκτημα αντίο για τους πράσινους. έχασαν ξανά από τη Μακάμπι (87-91) που αγωνία για τον Μπόλντγουιν.