Και στο τέλος νικά ο Θρύλος (72-70)

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, ο Ολυμπιακός επικράτησε με 72-70 του Παναθηναϊκού στο ΣΕΦ και βρίσκεται μια νίκη μακριά από το 6ο διαδοχικό πρωτάθλημα

Σε ένα από τα καλύτερα παιχνίδια των τελευταίων ετών, η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Ολυμπιακού επικράτησε στο ΣΕΦ του Παναθηναϊκού στον πρώτο τελικό της Α1 με 72-70 και βρίσκεται μια νίκη μακριά από την κατάκτηση του 6ου συνεχόμενου πρωταθλήματος.

Ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα, με την Εβίνα Σταμάτη να πετυχαίνει το νικητήριο καλάθι 5’’ πριν το τέλος της αναμέτρησης. Οι Ερυθρόλευκες βρέθηκαν στο -4 (65-69), 1:04 πριν τη λήξη του αγώνα, αλλά κατάφεραν να γυρίσουν το ματς και να φτάσουν σε μια σπουδαία νίκη. Μια νίκη που τις φέρνει μια… ανάσα από την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Αξίζει να σημειώσουμε ότι ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να ισοφαρίσει στην τελευταία φάση του παιχνιδιού, αλλά το καλάθι που πέτυχε η Ριντ ήταν εκπρόθεσμο και ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη.

Οι παίκτριες του Γιώργου Παντελάκη αποδείχθηκαν ψυχραιμότερες στα κρίσιμα σημεία και την ερχόμενη Κυριακή (16/5, 14:30) στον δεύτερο τελικό της Α1, που θα πραγματοποιηθεί στην έδρα του Παναθηναϊκού, θα έχουν την ευκαιρία με νίκη να κατακτήσουν τον φετινό τίτλο. Αντίθετα, οι Πράσινες θέλουν τη νίκη για να παραμείνουν ζωντανές και να στείλουν τη σειρά σε τρίτο παιχνίδι, που θα πραγματοποιηθεί στο ΣΕΦ, αφού οι Ερυθρόλευκες έχουν το πλεονέκτημα της έδρας.

Πρώτη σκόρερ για τον Ολυμπιακό ήταν η Κόστοβιτς, που έκανε νταμπλ-νταμπλ έχοντας 19 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ εξαιρετική ήταν επίσης η Σταμολάμπρου με 16 πόντους και 4 ασίστ. Από την πλευρά του Παναθηναϊκού, η Μόργκαν ήταν εντυπωσιακή και παραλίγο να πάρει μόνη της το ματς, με την Αμερικανίδα να ολοκληρώνει το παιχνίδι με 25 πόντους, 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Διψήφιες ήταν επίσης η Ριντ με 14 πόντους και 15 ριμπάουντ, αλλά η και Λύμουρα που είχε 11 πόντους.

Γρήγορο τέμπο, υψηλό σκορ

Οι φιλοξενούμενες μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με 8-0, αλλά οι Ερυθρόλευκες αντέδρασαν, έτρεξαν ένα σερί 15-6 και βρέθηκαν μπροστά με 15-14. Το πρώτο δεκάλεπτο ωστόσο ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες ισόπαλες με 17-17.

Σε πολύ υψηλό τέμπο κύλησε και η δεύτερη περίοδος, με τον Ολυμπιακό να προηγείται με 26-21 στο 15’ και τον Παναθηναϊκό με ένα σερί 6-0 να φέρνει τα πάνω – κάτω (26-27). Δευτερόλεπτα πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου η Ριντ με δίποντο έκανε το 32-30, αλλά η Σταμολάμπρου απάντησε για το 32-32, που ήταν και το σκορ στο πρώτο μέρος της αναμέτρησης.

Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι – χέρι στο σκορ (35-35, 44-44) και τον Ολυμπιακό να μπαίνει στην τελευταία περίοδο στο +3 (49-46).

Η μάχη συνεχίστηκε και στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τον Παναθηναϊκό να έχει το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκειά του και να δείχνει έτοιμος να φύγει με το διπλό το ΣΕΦ. Οι Ερυθρόλευκες όμως στο τέλος αποδείχθηκαν ψυχραιμότερες και κατάφεραν να πάρουν την πολυπόθητη νίκη.

Δεκάλεπτα: 17-17, 32-32, 49-46, 72-70

Τρομεροί Σίξερς με τρομακτικό Εμπίντ που έβαλε 50άρα!

Ο Τζόελ Εμπίντ ήταν ασταμάτητος και βάζοντας 50 πόντους οδήγησε τους Σίξερς στη νίκη με 125-114 επί των Νικς.