«Ζωντανή« η Μπάγερν (85-79)

Οι Γερμανοί επικράτησαν με 85-79 της Αρμάνι, μείωσαν σε 2-1 τη σειρά των πλέι οφ και έμειναν ζωντανοί στη μάχη για την πρόκριση στο Final 4 της Euroleague.

Μεγάλη νίκη που τη διατηρεί ζωντανή στη μάχη για την πρόκριση στο Final 4 της Euroleague πέτυχε η Μπάγερν Μονάχου. Η γερμανική ομάδα το βράδυ της Μεγάλης Τετάρτης (28/4) επικράτησε εντός έδρας της Αρμάνι Μιλάνο με 85-79 και μείωσε σε 2-1 τη σειρά των πλέι οφ.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Λούτσιτς με 27 πόντους, ενώ από 11 είχαν οι Τσίπσερ και Μπόλντγουιν. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ντιλέινι με 18 πόντους.  Επόμενο ματς, ξανά στο Μόναχο, τη Μεγάλη Παρασκευή (30/4, 21:45).

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με 7-0, ενώ στο δεύτερο μισό του δεκαλέπτου έτρεξαν ένα σερί 14-0 και έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +14 (23-9).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Αρμάνι, όμως, αντέδρασε και με πρωταγωνιστές τους Χάινς, Σιλντς και Ντατόμε μείωσε στο καλάθι (27-25). Δύο λεπτά πριν το τέλος μάλιστα οι Ιταλοί πέρασαν μπροστά με 33-32. Η Μπάγερν, ωστόσο, απάντησε με 7-2 σερί και έκλεισε το ημίχρονο στο +4 (39-35).

Όπως και στην πρώτη περίοδο, έτσι και στην τρίτη οι Γερμανοί κυριάρχησαν στο παρκέ και έφτασαν στο +18 (53-38), ενώ οι φιλοξενούμενοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στους 13 (64-51) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Το νερό είχε μπει στο αυλάκι, με τους γηπεδούχους να παραμένουν σοβαροί στην τέταρτη περίοδο και να κρατούν σταθερά μια διαφορά πάνω από 10 πόντους. Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης και έχοντας ουσιαστικά καθαρίσει τη νίκη, έριξαν στροφές και η Αρμάνι μείωσε σε 85-79.

Τα δεκάλεπτα: 23-9, 39-35, 64-51, 85-79

Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 75-77: ΘΡΥΛΑΡΑ στη Βαρκελώνη – Μυθική εμφάνιση και break για το 1-0!

Μυθικό παιχνίδι για τον Ολυμπιακό, που «έσπασε» την έδρα της Μπαρτσελόνα και έκανε το 1-0 στη σειρά των playoffs της Euroleague.