Τρίτη 23 Απριλίου 2024
Εύκολα ο Παναθηναϊκός στην Πάτρα (83-61)

Εκδίκηση για την ήττα του στο ΟΑΚΑ πήρε ο Παναθηναϊκός που έφυγε με διπλό (61-83) από την Πάτρα επί του Προμηθέα ο οποίος θα τερματίσει οριστικά στην τρίτη θέση της κανονικής περιόδου.

Επιβλητικός Παναθηναϊκός στην Πάτρα για την εξ αναβολής αναμέτρηση της δεύτερης αγωνιστικής της Basket League. H ομάδα του Όντεντ Κάτας επικράτησε με 83-61 του Προμηθέα κι έφτασε τις εννιά σερί νίκες, παίρνοντας παράλληλα εκδίκηση για την ήττα (78-80) στο ΟΑΚΑ. Οριστικά τρίτος ο Προμηθέας στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος, δεύτερο το Λαύριο.

Για τον Παναθηναϊκό τέσσερις παίκτες είχαν διψήφιο αριθμό πόντων με τον Παπαγιάννη να σταματά στους 15 πόντους, τον Παπαπέτρου στους 14, ο Σαντ Ρος είχε 13 και 10 ο Κασελάκης. Για τον Προμηθέα 16 πόντους είχε ο Γιαννόπουλος ενώ 13 είχε ο Τζέριαν Γκραντ και 11 ο αδερφός του Τζεράι.

Ο Παναθηναϊκός είχε ένα μικρό προβάδισμα στο ξεκίνημα όπου βρέθηκε στο +3 (7-10 στο 5′) με την πρώτη περίοδο να τελειώνει με το σκορ στο 16-19. Οι Πατρινοί μπήκαν δυνατά στο δεύτερο δεκάλεπτο, προηγήθηκαν με 25-21 χάρη στα αδέρφια Γκραντ αλλά οι «πράσινοι» με πρωταγωνιστή τον Σαντ Ρος γύρισαν το ματς και πήγαν στα αποδυτήρια με +8 (29-37).

Με το που επέστρεψαν οι δύο ομάδες από τα αποδυτήρια, το παιχνίδι ξέφυγε εντελώς με τον Παναθηναϊκό να κάνει ό,τι θέλει στο παρκέ Αρχικά βρέθηκε στο +14 (36-50, 26′) και στη συνέχεια στο +18 (43-61) με το τέλος της τρίτης περιόδου. Το ματς απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα στο τελευταίο δεκάλεπτο με τον Προμηθέα να μην μπορεί να αντιδράσει και τον Παναθηναϊκό να φτάνει σε εύκολη νίκη (61-83).

Δεκάλεπτα: 16-19, 29-37, 43-61, 61-83.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Τζεράι Γκραντ 11 (7 ριμπάουντ, 3 λάθη), Αγραβάνης Δ. 2 (0/6 σουτ, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Χριστοδούλου 4 (0/5 σουτ), Τζέριαν Γκραντ 13 (4/11 σουτ, 4 ασίστ), Γιαννόπουλος 16 (2/10 τρίποντα), Αγκμπελέσε 2 (1/5 δίποντα), Αγραβάνης Γ. 5 (1/5 σουτ), Φορντ 2, Βασιλείου, Κουρουπάκης 2, Μπαζίνας 4, Τανούλης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Κάτας): Παπαγιάννης 15 (14 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 5 (1), Παπαπέτρου 14 (2/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4/5 βολές, 4 ριμπάουντ), Γουάιτ 4 (5 ριμπάουντ), Σαντ Ρος 13 (3/3 τρίποντα), Μακ 2 (1/6 σουτ, 4 ασίστ), Όγκαστ, Χεζόνια 7 (3/10 σουτ, 5 ριμπάουντ), Δίπλαρος 3, Κασελάκης 10, Βουγιούκας 8, Μπεντίλ 2 (1/6 δίποντα, 6 ριμπάουντ).

Ολυμπιακός – Φερεντσβάρος 10-8: Φουλάρουν για το Final 4 οι Ερυθρόλευκοι

Ο Ολυμπιακός νίκησε τη Φερεντσβάρος με 10-8, την υποχρέωσε στην πρώτη φετινή της ήττα σε όλες τις διοργανώσεις και έπιασε κορυφή μαζί με τους Ούγγρους.