Σάββατο 20 Απριλίου 2024
Με το ζόρι η Ντόρτμουντ (2-0), φουλ για Champions League η Βόλσμπουργκ (vid)

Η Ντόρτμουντ νίκησε με 2-0 την Ουνιόν Βερολίνου και βλέπει και πάλι… τετράδα, ενώ εδραιώθηκε σε αυτή η Βόλφσμπουργκ μετά το σπουδαίο διπλό επί της Στουτγκάρδης με 3-1.

Η Ντόρτμουντ νίκησε 2-0 την Ουνιόν Βερολίνου και παρέμεινε σε τροχιά Champions League, παρά το γεγονός ότι δυσκολεύτηκε αρκετά. Από την άλλη, η ομάδα του Βερολίνου έχασε την ευκαιρία να πλησιάσει την 6η θέση, που δίνει ευρωπαϊκό εισιτήριο, μένοντας και αυτή στο -4. Ο Ρόις στο 27’ άνοιξε το σκορ για τους Βεστφαλούς και στο 88’ ο Γκερέιρο διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Σημαντικό βήμα για το… σεντόνι έκανε η Βόλφσμπουργκ, η οποία νίκησε εύκολα με 3-1 εκτός έδρας τη Στουτγκάρδη και βρίσκεται στην τρίτη θέση της βαθμολογίας και μοιάζει πολύ δύσκολο να χάσει την ευκαιρία να βγει στο Champions League.

Η Βόλφσμπουργκ από το πρώτο ημίχρονο έδειξε τις προθέσεις της με τους Σλάγκερ (13’) και Βέγκχορστ (29’) να κάνουν το 2-0, ενώ ο Γκέρχαρντ στο 65’ έβαλε το «κερασάκι στην τούρτα». Οι Σουηβοί το μόνο που κατάφεραν, ήταν να μειώσουν στο 92’ με τον Κάστρο.

Στα άλλα δυο ματς της ημέρας η Χόφενχαϊμ πήρε μια μεγάλη νίκη επί της Γκλάντμπαχ με 3-2 και την άφησε στο -6 από την έκτη θέση που οδηγεί στην Ευρώπη. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 25’ με τον Πλεά και στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου πέτυχαν το 2-0 με τον Λαζάρο.

Οι γηπεδούχοι, όμως, με ένα εκρηκτικό ξεκίνημα στο δεύτερο ημίχρονο έφεραν τα πάνω-κάτω. Στο 48’ ο Κράμαριτς μείωσε, στο 60’ ο Μπεμπού ισοφάρισε και στο 65’ και πάλι ο Κράμαριτς διαμόρφωσε το τελικό 3-2. Την εντυπωσιακή της πορεία συνέχισε η Μάιντς, η οποία πέρασε από τη Βρέμη, νικώντας 1-0 τη Βέρντερ και ξέφυγε 5 βαθμούς από την επικίνδυνη ζώνη.

Χόφενχαϊμ-Γκλάντμπαχ 3-2
(48’, 65’ Κράμαριτς, 60’ Μπεμπού – 25’ Πλεά, 45’+1’ Λαζάρο)

Βέρντερ Βρέμης-Μάιντς 0-1
(16’ Σάλαϊ)

Στουτγκάρδη-Βόλφσμπουργκ 1-3
(90’+2’ Κάστρο – 13’ Σλάγκερ, 29’ Βέγκχορστ, 65’ Γκέρχαρντ)

Χέρτα Βερολίνου-Φράιμπουργκ (αναβλήθηκε)

Φερεντσβάρος – Ολυμπιακός 28-28: Σπουδαία εμφάνιση στην Ουγγαρία και τώρα όλα είναι στο χέρι του!

Ο Ολυμπιακός έμεινε ζωντανός για την πρόκριση στον τελικό του EHF European Cup, καθώς ήρθε ισόπαλος 28-28 με την Φερεντσβάρος στην Ουγγαρία – Σε μία εβδομάδα (27/4) η ρεβάνς στο Κλειστό της Ηλιούπολης