Έβαλαν «στοπ» στο σερί του Ιωνικού τα Χανιά (1-1) – Στα πλέι οφ παρά την ήττα ο Διαγόρας (2-1)

Μετά από οχτώ συνεχόμενες νίκες, ο Ιωνικός έχασε βαθμούς η ομάδα της Νίκαιας έμεινε στο 1-1 με τα Χανιά για την τελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκειας της Super League 2. Στα πλέι οφ θα βρίσκεται και ο Διαγόρας, καθώς παρά την ήττα από τον Καραϊσκάκη με 2-1, η ομάδα της Ρόδου τερμάτισε στην 6η θέση της βαθμολογίας.

Ιωνικός – Χανιά 1-1

Το τρένο του Ιωνικού φρέναρε! Μετά από οχτώ συνεχόμενες νίκες η ομάδα της Νίκαιας δεν μπόρεσε να βάλει ακόμη τρεις βαθμούς στο… σακούλι, με τα Χανιά να του βάζουν «στοπ« και τις δύο ομάδες να μένουν στο 1-1 για την 22η και τελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος.

Καλύτερος ο Ιωνικός στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού. Οι γηπεδούχοι είχαν μερικές καλές στιγμές στα πρώτα 20 λεπτά, ωστόσο δεν ήταν αρκετά επικίνδυνες για να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα, με το πρώτο ημίχρονο να λήγει χωρίς σκορ…

Ωστόσο με το… καλημέρα του δευτέρου ημιχρόνου, η ομάδα της Νίκαιας άνοιξε το σκορ με τον Ματίας Κάστρο, που άνοιξε το σκορ και έγραψε το 1-0 στο 48ο λεπτό της αναμέτρησης. Εκεί που ο Ιωνικός έδειχνε να φτάνει στην 9η συνεχόμενη του νίκη, τα Χανιά έκαναν τη ζημιά και με… buzzer beater του Τριανταφυλλάκου στο 90ο λεπτό.

ΑΕ Καραϊσκάκης Άρτας – Διαγόρας Ρόδου 2-1

Γλυκόπικρη γεύση για τον Διαγόρα, που παρά την ήττα με 2-1 από τον Καραϊσκάκη, κατάφερε να εξασφαλίσει μία θέση στα πλέι οφ της Super League 2. Η ομάδα της Άρτας ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα, ωστόσο ο Διαγόρας ήταν αυτός που πήρε κεφάλι στο σκορ, με τον Γεωργίου να γράφει το 1-0 στο 27′.

Η χαρά ωστόσο δεν κράτησε ούτε ένα λεπτό, καθώς στο 28′ ο Καραϊσκάκης ισοφάρισε με γκολ του Ναζίμ, ενώ στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου ήρθε η απόλυτη ανατροπή με γκολ του Θεολόγου.