Σάββατο 20 Απριλίου 2024
Μάτζικ – Μπακς 87-124 : Σάρωσαν και χωρίς τον Αντετοκούνμπο τα Ελάφια

Οι Μπακς αγωνίστηκαν χωρίς τον Γιάννη Αντετοκούνμπο και κόντρα στους Μάτζικ ήταν καταιγιστικοί και επικράτησαν με 124-87

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο δεν αγωνίστηκε για 5ο σερί ματς λόγω ενοχλήσεων στο γόνατο, ωστόσο, οι Μιλγουόκι Μπακς δε συνάντησαν δυσκολίες στο Ορλάντο και επικράτησαν με 124-87 των Μάτζικ.

Από το ξεκίνημα οι Μπακς θέλησαν να δείξουν ποιος είναι το αφεντικό της αναμέτρησης και έτσι προηγήθηκαν 4-14 στο 5ο λεπτό, παίρνοντας διαφορά 13 πόντων, 19-32, στο φινάλε της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο 12λεπτο οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν και άλλο τους ρυθμούς, πηγαίνοντας τη διαφορά στο +21, 32-53, τρία λεπτά πριν από το ημίχρονο, με το 38-57 να είναι το σκορ μετά τις δυο πρώτες περιόδους.

Στην επανάληψη οι Μπακς διατήρησαν τον έλεγχο του παιχνιδιού, οι Μάτζικ δεν κατέβασαν τη διαφορά κάτω από τους 13 πόντους και η ομάδα του Μιλγουόκι έφθασε σε μια άνετη επικράτηση.

Ο Κρις Μίντλετον με 21 πόντους και ο Μπόμπι Πόρτις με 16 πόντους και 10 ριμπάουντ ήταν οι κορυφαίοι των Μπακς, που είχαν συνολικά έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων.

Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο ήρθε από τον πάγκο και είχε 7 πόντους με 3/5 δίποντα, 1/1 βολή, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κοψίματα (το ένα μάλιστα στον ύψους 2,13 μέτρων Μο Μπάμπα) σε 21 λεπτά συμμετοχής.

Για τους Μάτζικ, ο Μο Μπάμπα είχε 21 πόντους και ο Κόουλ Άντονι 12 πόντους.

Περίπατος και τώρα… Σέλτικς για τους Χιτ (112-91, vid)

Οι Μαϊάμι Χιτ επικράτησαν των Σικάγο Μπουλς με 112-91 και εξασφάλισαν το τελευταίο εισιτήριο για τα play off της Ανατολής, όπου θα αντιμετωπίσουν τους Σέλτικς.