Στο… ψαχτήρι για τον άνθρωπο που θα αναλάβει την τεχνική της ηγεσία και θα μπει μαζί της στην «Αγιά Σοφιά» βρίσκεται η ΑΕΚ, καθώς είναι δεδομένο πως η συνεργασία της με τον Μανόλο Χιμένεθ θα τελειώσει άμεσα.

Άλλη μια αποτυχημένη σεζόν (που υπάρχει κίνδυνος να γίνει ακόμη πιο αποτυχημένη) την οδηγεί στην αναζήτηση ενός νέου τεχνικού. Ωστόσο, αυτό πλέον κάθε άλλο παρά πρωτότυπο είναι για την Ένωση που τα τελευταία χρόνια αλλάζει τον ένα προπονητή μετά τον άλλον σε χρόνο ρεκόρ.

Μόνο ένας κατάφερε να εκτίσει μια κανονική προπονητική θητεία στον κιτρινόαμυρο πάγκο και αυτός δεν είναι άλλος από τον Τραϊανό Δέλλα.

Ο ένας και μοναδικός!

Ο Τραϊανός Δέλλας ως ποδοσφαιριστής έχει πολλά επιτεύγματα, καθώς ήταν ένας εξαιρετικός και σταθερός κεντρικός αμυντικός με αναγνωρισμένη αξία. Ωστόσο έχει λάβει και μια τεράστια τιμή στην προπονητική του καριέρα που θα μπορεί να… καυχιέται χρόναι για αυτή.

Ποιά είναι αυτή; Κατάφερε να κάτσει παραπάνω από δύο χρόνια στον πάγκο του Δικεφάλου (14 Απριλίου 2013 – 17 Οκτωβρίου 2015). Σαν ψέμα μοιάζει ότι υπήρξε άνθρωπος τα τελευταία χρόνια που μπόρεσε να κλείσει 2,5 χρόνια ως προπονητής στην ΑΕΚ.

Ανέλαβε την τεχνική της ηγεσία σε μια… αξέχαστη (με την κακή έννοια) σεζόν, αυτή που υποβιβάστηκε, την οδήγησε στην ανόδο στην Superleague και έμεινε στον πάγκο της για 7 παιχνίδια στη μεγάλη κατηγορία. Μετά την βαριά ήττα από τον Ολυμπιακό στο «Γ. Καραϊσκάκης» (4-0) αποτέλεσε παρελθόν.

Οι 10 προπονητές… πουκάμισα

Μετά τον Δέλλα επικράτησε το απόλυτο χάος. Σα να άφησε κάποιου είδους κατάρα πίσω του ο Έλληνας τεχνικός και από εκεί και έπειτα δεν μπόρεσε κανένας να καθίσει στον «κιτρινόμαυρο» πάγκο για το χρονικό διάστημα που έκατσε ο ίδιος.

Μετά από τον 45χρονο τεχνικό μέχρι και σήμερα ακολούθησαν 10 διαφορετικοί προπονητές και κάποιοι από αυτούς με δύο η ακόμα και τρεις διαφορετικές θητείες. Συγκεκριμένα, οι προπονητές που έχουν περάσει από την Ένωση είναι οι εξής:

Στέλιος Μανωλάς (24 Οκτωβρίου 2015 – 28 Οκτωβρίου 2015, 20 Απριλίου 2016 – 17 Μαΐου 2016), Γκουστάβο Πογέτ (1 Νοεμβρίου 2015 – 17 Απριλίου 2016), Νίκος Παναγιωτάρας (19 Μαΐου – 5 Ιουνίου 2016), (Τιμούρ Κετσπάγια 28 Ιουλίου 2016 – 17 Οκτωβρίου 2016), Ζοσέ Μοράις (22 Οκτωβρίου 2016 – 18 Ιανουαρίου 2017), Μανόλο Χιμένεθ (22 Ιανουαρίου 2017 – 12 Μαΐου 2018, 7 Φεβρουαρίου 2019 – 7 Μαΐου 2019, 27 Δεκεμβρίου –…), Μιγκέλ Καρντόσο (8 Αυγούστου 2019 – 25 Αυγούστου 2019), Νίκος Κωστένογλου (29 Αυγούστου 2019 – 7 Δεκεμβρίου 2019) και Μάσιμο Καρέρα (14 Δεκεμβρίου 2019 – 21 Δεκεμβρίου 2020).

Η «κατάρα» της πρωταθληματικής χρονιάς

Το αξιοσημείωτο είναι πως από όλες αυτές τις αλλαγές προπονητών οι περισσότερες έχουν γίνει μετά τη σεζόν 2017-18 που η ΑΕΚ με τον Μανόλο Χιμένεθ στο τιμόνι έφτασε στην πρώτη κατάκτηση πρωταθλήματος μετά από 24 χρόνια.

Συγκεκριμένα, από εκείνη τη χρονιά μέχρι σήμερα έχουν προκύψει 6 αλλαγές τεχνικών. Μια τριετία που το ένα «restart» διαδέχεται το άλλο. Ο Μανόλο Χιμένεθ τότε άφησε την θέση του στον Μαρίνο Ουζουνίδη, εκείνος κάθισε μόλις για 6 μήνες και στη συνέχεια έδωσε τα κλειδιά στον… Μανόλο Χιμένεθ.

Ο Ισπανός τεχνικός ήρθε να μαζέψει τα… ασυμάζευτα, κατά κάποιον τρόπο το έκανε άλλα δεν τον εμπιστεύθηκε ο Δημήτρης Μελισσανίδης και έφερε στην θέση του τον Μιγκέλ Καρντόσο. Ο Πορτογάλος τεχνικός έσπασε ρεκόρ, καθώς δεν πρόλαβε να κλείσει ούτε μήνα και τον διαδέχθηκε ο Νίκος Κωστένογλου.

Ο Έλληνας προπονητής όντας υπηρεσιακός έμεινε στην τεχνική ηγεσία της Ένωσης για περίπου 3,5 μήνες, τον αντικατέστησε ο Μάσιμο Καρέρα ο οποίος κατάφερε να κλείσει ένα χρόνο στον κιτρινόμαυρο πάγκο και μετά (έως και τώρα)… πάλι Χιμένεθ.

Γράψτε το σχόλιό σας

Ακολουθήστε το στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, στο