«Πάρτι» του Προμηθέα κόντρα στον Άρη (90-69)

Ο Προμηθέας πραγματοποίησε μια εξαιρετική εμφάνιση απέναντι στον Άρη, τον οποίο και συνέτριψε με σκορ 90-69 στην Πάτρα.

Επίδειξη δύναμης από τον Προμηθέα επί του Άρη, το οποίο και συνέτριψε με σκορ 90-69, στην Πάτρα, παίρνοντας μια πολύ σημαντική νίκη και βάζοντας σε… μπελάδες τους «κιτρινόμαυρους».

Σε ένα παιχνίδι με αρκετές εναλλαγές στο σκορ, η ομάδα του Μάκη Γιατρά πραγματοποίησε μια εξαιρετική τελευταία περίοδο τρέχοντας ένα επιμέρους σκορ 25-9, καθαρίζοντας έτσι την υπόθεση νίκη.

Ο Άρης μπήκε εντυπωσιακά προηγούμενος με 7-0 αλλά ο Προμηθέας που χρειάστηκε 3,5 λεπτά για να σκοράρει εντός παιδιάς, μείωσε στο 6-9 και ισοφάρισε στο 11-11 στο 6′. Οι φιλοξενούμενοι όμως, κλέβοντας μπάλες και βρίσκοντας σκορ στο transition βρέθηκε στο +8 (14-22) στο 8′ για να κλείσουν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με 26-19. Η δεύτερη περίοδος είχε διαφορετική εικόνα. Ο Προμηθέας με τα αδέρφια Γκραντ να του δίνουν σκορ από κοντά και μακριά (ο Τζέριαν είχε 11 και ο Τζεράι 10 στο πρώτο ημίχρονο), αντέδρασε, πήρε προβάδισμα με 31-30 για να «χτίσει» τη μεγαλύτερη διαφορά στο τέλος του ημιχρόνου. Το επιμέρους 30-14 της δεύτερης περιόδου, έδωσε «αέρα» εννιά πόντων στους Αχαιούς (49-40).

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με τον Προμηθέα να παίρνει για πρώτη φορά διψήφια διαφορά (50-40) όμως ο Άρης έγινε και πάλι απειλητικός, πλησιάζοντας στον πόντο (54-53 στο 25′). Οι γηπεδούχοι βρήκαν κάποιες λύσεις απέναντι στη ζώνη «2-3» του Άρη και άνοιξαν ξανά την «ψαλίδα» (63-53 στο 28′), για να κλείσουν όμως το δεκάλεπτο όμως προηγούμενοι με μια διαφορά που δεν τους επέτρεπε να αισθανθούν ασφαλείς (65-60). Ο Άρης συνέχισε με την άμυνα χώρου όμως δεν έβρισκε λύσεις στην επίθεση του. Έτσι στο 37′ ο Προμηθέας τελείωσε ουσιαστικά το παιχνίδι, αφού ξέφυγε με 16 (82-66) με ένα επιμέρους 17-6.

Τα δεκάλεπτα: 19-26, 49-40, 65-60, 90-69

Περισσότερα σε λίγο…

Ολυμπιακός: Σίνα, Μουζακίτης και Χαράλαμπος Κωστούλας στην καλύτερη 11άδα του Youth League

Τρεις παίκτες του Ολυμπιακού συμπεριλήφθηκαν από την ιστοσελίδα Football talent Scout στην καλύτερη 11άδα της διοργάνωσης.