Τρίτη 19 Μαρτίου 2024
Νίκη για την Μακάμπι στην παράταση (99-94)

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ επικράτησε στην παράταση με 99-94 (80-80 κ.δ) της Μπαρτσελόνα και ο Σαρούνας Γιασικεβίτσιους υποκλίθηκε στον Γιάννη Σφαιρόπουλο!

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ μπορεί να έχει αποκλειστεί από τη συνέχεια της Euroleague, αλλά όποια ομάδα την υποτιμήσει θα το πληρώσει ακριβά.

Αυτό το κατάλαβε από πρώτο χέρι η Μπαρτσελόνα, με τους Ισραηλινούς να κερδίζουν στην παράταση τους Καταλανούς με 99-94 (80-80 κ.δ) και τον Σαρούνας Γιασικεβίτσιους να υποκλίνεται στον Γιάννη Σφαιρόπουλο.

Μια νίκη γοήτρου για την Μακάμπι Τελ Αβίβ, η οποία ανέβηκε στο 13-17. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Ζίζιτς με 24 πόντους, ενώ 16 είχε ο Μπέντερ. Από την άλλη πλευρά, η Μπαρτσελόνα παρά την ήττα στο Ισραήλ, παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας με 23-9.

Κορυφαίος για τους Καταλανούς ήταν ο Μίροτιτς με 23 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ από κοντά ακολούθησε ο Χίγκινς με 20 πόντους. Οσον αφορά στον Νικ Καλάθης, ο διεθνής γκαρντ έπαιξε 30:24 λεπτά και είχε 9 πόντους, 2 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με 13-7, ενώ έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +5 (19-14). Στην αρχή της δεύτερης περιόδου η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου ανέβασε την διαφορά στους 10 πόντους (30-20), αλλά στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου έριξαν τη διαφορά στον πόντο (39-38). Πρωταγωνιστές στο come back της ομάδας του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους ήταν οι Μίροτιτς και Κούριτς.

Στο τρίτο δεκάλεπτο τα ποσοστά των δύο ομάδων ανέβηκαν κατακόρυφα, με την Μακάμπι όμως να διατηρεί το προβάδισμα (63-57) και να κλείνει την περίοδο στο +6 (65-59). Στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 8 πόντους (69-61), αλλά οι Καταλανοί δεν τα παράτησαν. Οι Καταλανοί έτρεξαν ένα σερί 12-3 και στο 34’ ισοφάρισαν σε 72-72. Στη συνέχεια μάλιστα οι παίκτες του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους πέρασαν μπροστά με 76-74. Οι γηπεδούχοι, όμως, έτρεξαν ένα σερί 4-0 και γύρισαν τούμπα το παιχνίδι (78-76).

Ο Καλάθης 32’’ πριν το τέλος, ισοφάρισε σε 78-78, ο Τζόουνς έδωσε και πάλι προβάδισμα στην Μακάμπι, αλλά ο Χίγκινς ισοφάρισε εκ νέου σε 80-80 και έστειλε το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο.

Εκεί οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι – χέρι στο σκορ μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα (86-86, 92-90, 92-92, 94-94). Σε εκείνο το σημείο όμως ο Μίροτιτς δέχθηκε τεχνική ποινή και ο Γουίλμπεκιν από τη γραμμή των βολών έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του (95-94). Ο Μπράιαντ έκανε το 97-94 και ο Μπλάιζερ διαμόρφωσε το τελικό 99-94.

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 39-38, 65-59, 80-80 κ.δ., 99-94 παρ.

Έτοιμος (και) για το Διηπειρωτικό ο Ολυμπιακός!

Αν η Κ19 των «ερυθρολεύκων» κατακτήσει του Τσάμπιονς Λιγκ Νέων θα παίξει στον τελικό του Ιντερκοντινεντάλ κόντρα στη Φλαμένγκο για το Παγκόσμιο Στέμμα!