Τετάρτη 24 Απριλίου 2024
«Διαστημική» Εφές διέλυσε την Ρεάλ στην Μαδρίτη (108-83)

Πραγματοποιώντας μαγική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, η Εφές «πάτησε» με 108-83 τη Ρεάλ μέσα στη Μαδρίτη κι έφτασε τις δέκα νίκες στα έντεκα τελευταία ματς στην Euroleague.

Απίθανη, μαγική, ισοπεδωτική! Μια Εφές (21-11) να την πιεις στο ποτήρι, διέλυσε τη Ρεάλ (18-14) στη Μαδρίτη με 108-83 κι έκανε ακόμη ένα βήμα για την τετράδα (εξασφάλισε παράλληλα και μαθηματικά την παρουσία της στα playoffs) την ώρα που η ομάδα του Πάμπλο Λάσο μπαίνει σε μπελάδες ακόμη και για την οκτάδα.

Αυτή ήταν η δέκατη νίκη στα έντεκα τελευταία ματς για τους Τούρκους που επιβεβαίωσαν με τον πιο εντυπωσιακό τρόπο την εξαιρετική κατάσταση στην οποία βρίσκονται το τελευταίο διάστημα.

Πρώτος σκόρερ για την Εφές ήταν ο Σανλί με 17 ενώ 16 είχε ο Λάρκιν και 15 ο Σιμόν. Για τη Ρεάλ ο Τόμπκινς είχε 19 πόντους και ο Φερνάντεθ 13 αλλά δεν ήταν αρκετοί.

Τίποτα δεν προμήνυε στο πρώτο ημίχρονο αυτό που θα ακολουθούσε στο δεύτερο. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι αφού μετά το αρχικό +7 (11-18) της ομάδας του Αταμάν στα πρώτα πέντε λεπτά, η Ρεάλ ισοφάρισε σε 20-20 για το ημίχρονο ενώ πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με το σκορ 42-41 υπέρ της.

Με την είσοδο των δύο ομάδων για το δεύτερο μέρος, η Εφές εμφανίστηκε μεταμορφωμένη και σάρωσε τη Ρεάλ. Με τον Μίτσιτς να αναλαμβάνει δράση ξέφυγε με +14 (50-64) και δεν κοίταξε ξανά πίσω. Η διαφορά όλο και μεγάλωνε στη συνέχεια, με τους Τούρκους να φεύγουν θριαμβευτές τελικά από τη Μαδρίτη με το 108-83 να τα λέει όλα για το ματς.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 42-41, 64-76,83-108.

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Κοζέρ, Φερνάντεθ 13 (3/7 τρίποντα), Αμπάλντε 3 (1), Τάιους, Λαπροβίτολα 5 (1), Αλοθέν 11 (5/7 δίποντα, 3 ασίστ), Ντεκ 4, Γκαρούμπα 12 (3/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 μπλοκ), Κάρολ 4 (0/3 τρίποντα), Ταβάρες 10 (5/9 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Τόμπκινς 19 (4/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/2 βολές), Τέιλορ 2

Αναντολού Εφές (Αταμάν): Λάρκιν 16 (1/1 δίποντο, 2/5 τρίποντα, 8/8 βολές, 5 ασίστ), Μπομπουά 12 (1), Σίνγκλετον 11 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Σανλί 17 (4/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/5 βολές, 4 ριμπάουντ), Μορμάν 3 (1), Πλάις 2, Μίτσιτς 13 (3/10 σουτ, 7/7 βολές, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Άντερσον 9 (3/4 τρίποντα), Ντάνστον 10 (5/6 δίποντα), Σιμόν 15 (2/4 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ασίστ)

Το μεγάλο λάθος του Σλούκα έδωσε το πλεονέκτημα στην Μακάμπι (vid)

Ο Κώστας Σλούκας πήρε την λάθος απόφαση, τη λάθος στιγμή. Και η Μακάμπι…