Ρεάλ Μαδρίτης – Μπαρτσελόνα 76-81

Η Μπαρτσελόνα πήρε το ντέρμπι με τη Ρεάλ Μαδρίτης επικρατώντας με 81-76 και παρέμεινε στην κορυφή της Euroleague

Η Μπαρτσελόνα ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι της αγωνιστικής της Ευρωλίγκα, καθώς επικράτησε της Ρεάλ Μαδρίτης με 81-76. Οι δύο ομάδες στο μεγαλύτερο μέρος του ματς ήταν κοντά στο σκορ, αλλά οι μπλαουγκράνα κατάφεραν στο τέλος να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα και να μείνουν στην κορυφή.

Ο Πιέρ Οριόλα ολοκλήρωσε με 18 πόντους και 6 ριμπάουντ και ήταν κορυφαίος στο ματς, με τον Νίκολα Μίροτιτς να έχει 13 πόντους, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ. Καλός και ο Νικ Καλάθης με 11 πόντους, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και μηδέν λάθη. Από την άλλη 17 είχε ο Γκάμπριελ Ντεκ και 16 ο Ουόλτερ Ταβάρες, μαζί με 11 ριμπάουντ.

Η Μπαρτσελόνα μπήκε δυνατά στο ξεκίνημα και προηγήθηκε με 7-0. Ο Νικ Καλάθης ήταν εξαιρετικός και γρήγορα έφτασε τους εφτά πόντους (4-10). Η Ρεάλ Μαδρίτης έβγαλε αντίδραση και κατάφερε μάλιστα να περάσει μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά στο ματς (14-13). Το ντέρμπι συνεχίστηκε με τους μπλαουγκράνα να παίρνουν ξανά τα ηνία του σκορ (19-24).

Οι εναλλαγές στο σκορ ήταν πολλές, καθώς καμία ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ (31-29). Ο Οριόλα πήρε τη σκυτάλη από τον Καλάθη και με συνεχόμενους πόντους (11 πόντοι) κατάφερε να δώσει αέρα έξι πόντων στους φιλοξενουμένους (35-41) και η Μπαρτσελόνα διατήρησε το προβάδισμα της μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (38-41).

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν απόλυτα ισορροπημένο και δεν άλλαξε κάτι στην εικόνα του ματς σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο (54-57). Η Μπαρτσελόνα άντεξε στην πίεση της Ρεάλ και κατάφερε τελικά να φύγει με το διπλό από τη Μαδρίτη (76-81).

Τα δεκάλεπτα: 19-24, 38-41, 54-57, 76-81

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ 3 (1), Αμπάλντε 11 (3/7 τρίποντα, 4 ασίστ), Τάιους 4, Λαπροβίτολα 6 (2), Αλοθέν 8 (5 λάθη), Ντεκ 17 (3/4 τρίποντα), Γκαρούμπα 1, Κάρολ 5 (1), Ταβάρες 16 (5/6 δίποντα, 6/8 βολές, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 λάθη), Τόμπκινς (0/3 σουτ), Τέιλορ 5 (1)

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 7, Χάνγκα 5 (2/7 σουτ, 4 ριμπάουντ), Σμιτς 3 (1), Οριόλα 18 (4/8 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 1/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Αμπρίνες 5 (1), Χίγκινς 8 (5 ασίστ), Κούριτς 11 (3/4 τρίποντα), Κλαβέρ, Μίροτιτς 13 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Καλάθης 11 (4/7 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 3 ασίστ)