Τετάρτη 24 Απριλίου 2024
Παναθηναϊκός – Μακάμπι 81-63 : Με ηγέτη Παπαπέτρου διέλυσε τους Ισραηλινούς

Ο Ιωάννης Παπαπέτρου επέστρεψε… κεφάτος. Με 20 πόντους του αρχηγού του και με πολύ ωραίο μπάσκετ στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε με 81-63 της Μακάμπι Τελ Αβίβ και επέστρεψε στις νίκες.

Χωρίς τον αρχηγό του έχασε δύο ματς σερί, αλλά με την επιστροφή του ήταν όλα διαφορετικά. Ο Ιωάννης Παπαπέτρου ηγήθηκε του Παναθηναϊκού και με 20 πόντους (4/6 τρίποντα) οδήγησε την ομάδα του σε εύκολη επικράτηση επί της Μακάμπι με 81-63. Καταπληκτικός ο Ουάιτ που σταμάτησε στους 15, 12 είχε ο Χεζόνια, όσους και ο Μήτογλου.

Κυρίαρχος ο Παναθηναϊκός στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, αγχώθηκε μόνο στο τρίτο δεκάλεπτο όταν η Μακάμπι γύρισε από το -18 στο -3, αλλά… πάτησε γκάζι και εξαφανίστηκε στην τελευταία περίοδο δείχνοντας πως βαδίζει σε σταθερά βήματα και ανοδική πορεία. Ο Ουιλμπέκιν διασώθηκε από την Μακάμπι με 14 πόντους.

Στο 10-17 οι πράσινοι, στο 11-16 η ομάδα του Σφαιρόπουλου μετά το σημερινό ματς.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε στο γήπεδο ορμητικά και έπαιξε καταπληκτικό μπάσκετ στο πρώτο δεκάλεπτο. Με άμυνα που… τσάκιζε, εξαφάνισε τον Ουιλμπέκιν από το ματς, την ώρα που οι Χεζόνια και Ουάιτ ήταν εκπληκτικοί στην επίθεση, πετυχαίνοντας μαζί τους 17 από τους 25 πόντους του Παναθηναϊκού στην πρώτη περίοδο.

Οι πράσινοι άρχισαν να χτίζουν διαφορά από το ξεκίνημα, προηγήθηκαν 7-1 και 13-5 με τη συμπλήρωση των πρώτων πέντε λεπτών του αγώνα, ενώ στο 7′ ανέβασαν τη διαφορά στους δέκα (17-7), με τον Χεζόνια να προσφέρει το χάιλάιτ της βραδιάς με ντράιβ και εντυπωσιακό κάρφωμα, να φτάνει τους οχτώ και να δίνει τη… σκυτάλη στον Ουάιτ ο οποίος ήταν εκπληκτικός με 9 πόντους και με πολλές εντυπωσιακές στιγμές. Όπως εκπληκτικός ήταν ολόκληρος ο Παναθηναϊκός σε άμυνα κι επίθεση στο πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο έκλεισε στο +16 (25-9).

Η Μακάμπι έσφιξε την άμυνά της στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου, στήνοντας παγίδες πάνω στον Χεζόνια και με υπομονή στην επίθεση θέλησε να μειώσει και να ξανά μπει στο ματς. Τα κατάφερε μέχρι ένα σημείο. Εκμεταλλευόμενη κυρίως το rotation του Κάτας, έφτασε από το -17 (28-11 προηγήθηκαν οι πράσινοι) και το -18 (34-16), στο -11 (34-23) με ένα σερί 7-0, αλλά ο Παναθηναϊκός είχε τις απαντήσεις και διατήρησε τον έλεγχο.

Με τον Χεζόνια καλά κλεισμένο στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Μήτογλου ήταν αυτός που διατήρησε τον Παναθηναϊκό σε επίπεδα μιας διαφοράς άνω των 10 πόντων, με τον Ουάιτ να συνεχίζει την καταπληκτική του απόδοση και να φτάνει τους 13 στο ημίχρονο, το οποίο βρήκε τους πράσινους στο συν 13 (43-30).

Το τρίτο δεκάλεπτο δεν εξελίχθηκε καθόλου καλά για την ομάδα του Κάτας, που ήταν σαν να… άφησε τον εαυτό της στα αποδυτήρια. Με ένα γρήγορο 5-0 η Μακάμπι μείωσε σε 43-35, ο Παναθηναϊκός απάντησε με δικό του 8-0 για το 51-35, προηγήθηκαν και με 56-40, αλλά κάπου εκεί… έπεσε ο διακόπτης. Οι Ισραηλινοί βρήκαν περιφερειακό σουτ, απέκτησαν ψυχολογία και άρχισαν να ροκανίζουν τη διαφορά.

Με ένα 8-0 σερί μετέτρεψαν το 56-40 σε 56-48, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 58-48, αλλά ένα νέο σερί 7-0 στο τελευταίο 1,5 λεπτό έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στους τρεις (58-55) δίνοντας χαρακτήρα ντέρμπι στο ματς.

Η τάξη αποκαταστάθηκε με το ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου. Ο Παναθηναϊκός… συνήλθε, μπήκε με το πόδι πατημένο στο γκάζει, έτρεξε ένα σερι 11-0 και μετέτρεψε το συν τρία σε συν 14 (69-55), παίρνοντας και πάλι τον πρώτο λόγο στο ματς.

Ο Παπαπέτρου ανέλαβε να δώσει τέλος στη σεμνή τελετή, πετυχαίνοντας συνεχόμενους πόντους, η άμυνα έσφιξε και πάλι σε επίπεδα πρώτου δεκαλέπτου, όταν η Μακάμπι σημείωσε μόλις εννιά πόντους. Και στην τελευταία έβαλε μόνις 8. Το 58-55 του 30′ μετατράπηκε σε 81-63 στο φινάλε του αγώνα, με τον Παναθηναϊκό να παίρνει μια πολύ άνετη και δίκαιη νίκη, σε μια από τις καλύτερες φετινές του εμφανίσεις.

Τα δεκάλεπτα: 25-9, 43-30, 58-55, 81-63

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός: Στέψη ή επιστροφή στον Ρέντη;

Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός αναμετρώνται στο Μετς σήμερα Τετάρτη (24/4, 17:30) για τον τέταρτο τελικό της Volley League γυναικών, με τις «ερυθρόλευκες» να προηγούνται 2-1