Τρίτη 23 Απριλίου 2024
Μεγάλη νίκη της Μπέτις με ανατροπή (3-2)

Η Μπέτις βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, αλλά στο δεύτερο μέρος ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της και με γκολ των Ιγκλέσιας (61’, 88’) και Χοακίν (81’) έφερε τα πάνω κάτω και πήρε τη νίκη με 3-2.

Σπουδαία νίκη στη μάχη που δίνει για την πέμπτη θέση, που οδηγεί στο Europa League πέτυχε η Μπέτις. Η ομάδα της Ανδαλουσίας βρέθηκε πίσω με 2-0 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, αλλά στο δεύτερο μέρος ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της και με γκολ των Ιγκλέσιας (61’, 88’) και Χοακίν (81’) επικράτησε με 3-2, για την 26η αγωνιστική της La Liga.

Με αυτό το τρίποντο η Μπέτις έφτασε τους 52 πόντους και μείωσε στους 3 τη διαφορά από την 5η Σοσιεδάδ, ενώ παράλληλα διεύρυνε στους 5 πόντους τη διαφορά από την 7η Βιγιαρεάλ. Η Αλαβές από την άλλη, παρέμεινε στην επικίνδυνη ζώνη και στην 19η θέση με 22 πόντους.

Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν τους γηπεδούχους και μόλις στο 11ο λεπτό άνοιξαν το σκορ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Χοσέλου. Στο 23’ μάλιστα η Αλαβές έκανε το 2-0 με κεφαλιά του Έντγκαρ Μέντεθ, μετά από σέντρα του Ντουάρτε.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του αγώνα άλλαξε άρδην. Η Μπέτις πίεσε και στο 60’ κέρδισε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Ντουάρτε στον Φεκίρ. Ο Ιγκλέσιας ανέλαβε την εκτέλεση της εσχάτης των ποινών και μείωσε σε 1-2. Στο 81’ οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 2-2 με κεφαλιά του Χοακίν, ενώ στο 88’ έκαναν το 3-2 με τον Ιγκλέσιας και έφεραν τα πάνω – κάτω, πανηγυρίζοντας μια πολύ σπουδαία νίκη.

ΜΠΕΤΙΣ: Ρόμπλες, Μαντί, Σίντνεϊ, Μιράνδα, Έμερσον, Γουαρδάδο (46’ Χοακίν), Κανάλες, Ροντρίγκες (73’ Τέγιο), Χουάνμι (73’ Καρβάλιο), Φεκίρ (89’ Ακουοκού), Ρουϊμπάλ (46’ Ιγκλέσιας)

ΑΛΑΒΕΣ: Πατσέκο, Λεζέν, Λαγουάρδια, Ναβάρο, Μανού Γκαρσία, Ντουάρτε, Έντγκαρ Μέντεθ (74’ Αγιρεγαμπίρια), Πελίστρι (68’ Πονς), Μπατάλια (68’ Πίνα), Χοσέλου, Ριόχα (85’ Κόρδοβα)