Τρίτη 19 Μαρτίου 2024
«Δώρο» της Μαρσέιγ στην Παρί (1-1)

Η Μαρσέιγ «φρέναρε» την Λιόν (1-1), που έχασε μεγάλη ευκαιρία για να επιστρέψει στη δεύτερη θέση και να μειώσει στον πόντο τη διαφορά από την Λιλ.

Μαρσέιγ και Στρασμπούρ δούλεψαν για την Παρί Σεν Ζερμέν, υποχρεώνοντας σε ισοπαλία, με το ίδιο σκορ μάλιστα, τις Λιόν και Λιλ και δίνοντας την ευκαιρία στην πρωταθλήτρια Γαλλίας να μείνει μόνη δεύτερη, πλησιάζοντας την πρωτοπόρο στους δύο βαθμούς.

Το σκορ στο «Βελοντρόμ» άνοιξε για τους «λιονέ» στο 21ο λεπτό ο Καρλ Τοκό Εκαμπί, αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να «δέσουν» το παιχνίδι και το πλήρωσαν με 2 χαμένους βαθμούς, καθώς στο 44΄ ο Αρκάντιους Μίλικ ισοφάρισε από τα 11 βήματα.

Τα πράγματα, μάλιστα, έγιναν πιο δύσκολα για την ομάδα του Ρούντι Γκαρσιά μετά την αποβολή του Λούκας Πακέτα στο 71ο λεπτό, αλλά τελικά η Λιόν κατόρθωσε να κρατήσει την ισοπαλία.

Λίγο νωρίτερα, ο αποκλεισμός από τον Άγιαξ στο Europa League επηρέασε τη Λιλ, που παραλίγο να γνωρίσει ήττα – σοκ στην έδρα της απόψε, με αντίπαλο τη Στρασμπούρ.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Αζόρκ στο πρώτο ημίχρονο και κρατούσαν τη νίκη ως το 86ο λεπτό, οπότε και ισοφάρισε ο Φόντε για τους «λιλουά», που απέφυγαν, μερικώς, να πέσουν θύμα μιας μεγάλης έκπληξης.

Τα αποτελέσματα της γαλλικής Ligue1:

Ρεν-Νις 1-2

(39΄ Τεριέ – 19΄ πεν. Γκουϊρί, 58΄ Ντανίλιουτς)

Μπορντό-Μετς 1-2
(14΄ Καλού – 72΄ Ντελαΐν, 90΄+1 Βάγκνερ)

Ντιζόν-Παρί Σεν Ζερμέν 0-4
(6΄ Κεν, 32΄ πεν., 51΄ Μπαπέ, 82΄ Ντανίλο)

Μονακό-Μπρεστ 2-0
(76΄ Γιόβετιτς, 90΄ Βόλαντ)

Ανζέ-Λανς 2-2
(5΄ Ντιονί, 10΄ πέν. Μανγκανί – 22΄ Κλάους, 90΄+2΄ Καλιμουεντό)

Η Φενέρμπαχτσε σκέφτεται να αποχωρήσει από το πρωτάθλημα Τουρκίας

Η Φενέρμπαχτσε συγκάλεσε έκτακτο διοικητικό συμβούλιο και εξετάζει το ενδεχόμενο αποχώρησης από το πρωτάθλημα, μετά τα επεισόδια στην Τραπεζούντα.