Παρασκευή 20 Σεπτεμβρίου 2024
Νίκη για την Εθνική στην παράταση (97-94)

Η Εθνική ομάδα επικράτησε στην παράταση της Λετονίας με 97-94 και ολοκλήρωσε με νίκη την περιπέτειά της στα προκριματικά του Eurobasket.

Με νίκη ολοκλήρωσε η εθνική ομάδα τα προκριματικά του Eurobasket 2022, με την γαλανόλευκη να κερδίζει στην παράταση την Λετονία με 97-94 (82-82 κ.δ).

Η ομάδα του Σκουρτόπουλου ήταν καθόλη τη διάρκεια του αγώνα πίσω στο σκορ, αλλά στην τελευταία περίοδο έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 23-13 και κατάφερε να στείλει το παιχνίδι στην παράταση. Εκεί οι παίκτες της Εθνικής μας ομάδας αποδείχθηκαν ψυχραιμότεροι και κατάφεραν να πάρουν τη νίκη.

Η Ελλάδα έκλεισε ιδανικά την προκριματική φάση και με ρεκόρ 4-2 τερμάτισε στη δεύτερη θέση του ομίλου, πίσω από την Βοσνία (5-1), ενώ η Λετονία τερμάτισε στην τελευταία θέση με 1-5. Η γαλανόλευκη πέρασε στην τελική φάση της διοργάνωσης, ενώ οι γηπεδούχοι αποκλείστηκαν. Μαζί με την Ελλάδα και την Βοσνία στα τελικά πέρασε επίσης η Βουλγαρία του Βεζένκοφ.

Πρωταγωνιστής στο αποψινό παιχνίδι για την Εθνική μας ομάδα ήταν ο Κατσίβελης, με 19 πόντους, 9 ασίστ και 5 ριμπάουντ, ενώ από κοντά ακολούθησαν οι Σαλούστρος (17 πόντοι, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Χρυσικόπουλος (17 πόντοι), Μαργαρίτης (14 πόντοι) και Παπαδάκης (11 πόντοι). Ο τελευταίος μάλιστα έκανε ντεμπούτο με το εθνόσημο στο στήθος.