Μέγας Θρύλος, «πάτησε» το Τριφύλλι (3-0)

Σαρωτικός ο Ολυμπιακός, έκανε σμπαράλια τον Παναθηναϊκό και έδειξε ποιος είναι το αφεντικό στο φετινό πρωτάθλημα – Σε μεγάλη μέρα ο Φρομ, σπουδαία εμφάνιση από τον Μιγιαίλοβιτς

Σε παράταση για ένα ρόλο μετέτρεψε ο Ολυμπιακός το υποτιθέμενο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό, για την 7η αγωνιστική της Volleyleague. Οι Ερυθρόλευκοι ήταν σαρωτικοί, έκαναν «σμπαράλια» το Τριφύλλι και πέτυχαν μια «καθαρή» νίκη με 3-0. Οι Πειραιώτες είχαν σε μεγάλη μέρα τον Φρομ, ο οποίος είχε 21 πόντους, ενώ εξαιρετικός ήταν επίσης και Μιγιαίλοβιτς.

Ο Γερμανός και ο Σέρβος έκαναν ό,τι ήθελαν και οδήγησαν τον Ολυμπιακό σε μια σπουδαία νίκη. Μια νίκη μάλιστα που ήρθε παρότι ο Έγκλεσκαλνς δεν ξεκίνησε καθόλου καλά το παιχνίδι και έφτασε να έχει 0/12 επιθέσεις! Από την άλλη πλευρά ο Παναθηναϊκός παρουσιάστηκε ανταγωνιστικός μόνο στο πρώτο σετ (30-28), με την ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου να χάνει εύκολα το δεύτερο (25-17) και το τρίτο (25-15). Οι Πράσινοι αντιμετώπισαν πολλά προβλήματα στην υποδοχή και παραδόθηκαν στις ορέξεις των Ερυθρόλευκων.

Με αυτή τη νίκη ο Ολυμπιακός ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας με 19 πόντους, με τον Φοίνικα να βρίσκεται στη δεύτερη θέση με 16 πόντους και ένα ματς λιγότερο. Στην τρίτη θέση ο Παναθηναϊκός με 14 πόντους.

Συγκλονιστικό το πρώτο σετ

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 2-0 και 4-2, αλλά ο Παναθηναϊκός απάντησε και ισοφάρισε σε 4-4. Λίγο αργότερα μάλιστα το Τριφύλλι προηγήθηκε με 10-8, ενώ στα μέσα του σετ βρέθηκε στο +4 (10-14). Οι Ερυθρόλευκοι με πόντο από τον Οκολιτς και δύο άσους από τον Φρομ μείωσε σε 13-14 και στη συνέχεια ισοφάρισε σε 17-17.

Οι Πράσινοι με μπλοκ-άουτ από τον Ανδρεόπουλο και μπλοκ στην επίθεση του Ολυμπιακού βρέθηκαν ξανά στο +2 (17-19), αλλά οι Ερυθρόλευκοι απάντησαν άμεσα και ισοφάρισαν σε 20-20. Οι φιλοξενούμενοι μετά από λάθος σερβίς του Οκολιτς και λάθος από τον κεντρικό των Πειραιωτών προηγήθηκαν με 23-21 και έδειχναν έτοιμοι να κατακτήσουν το σετ.

Η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη όμως για μια ακόμα φορά κατάφερε να ισοφαρίσει σε 23-23. Δευτερόλεπτα αργότερα ο Παναθηναϊκός έφτασε σετ πόιντ (23-24), αλλά δεν κατάφερε να το εκμεταλλευτεί (24-24). Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι – χέρι στο σκορ μέχρι 28-28, με τον Ολυμπιακό να κάνει το 30-28 με καρφί του Φρομ και λάθος του Τσάτσιτς και το 1-0 στα σετ.

Σαρωτικός ο Ολυμπιακός

Οι Πειραιώτες κατέκτησαν το πρώτο σετ, παρά τα τραγικά ποσοστά του Έγκλεσκαλνς και μπήκαν στον ρόλο του οδηγού. Ο τρόπος που ήρθε το 1-0 ανέβασε στα ύψη την ψυχολογία των παικτών του Δημήτρη Καζάζη, με τον Ολυμπιακό να μπαίνει δυνατά στο δέυτερο σετ. Οι Ερυθρόλευκοι αρχικά προηγήθηκαν με 5-2 και στη συνέχεια με 8-4, ενώ στα μέσα του σετ βρέθηκαν στο +6 (13-7). Το νερό είχε μπει στο αυλάκι, με τους γηπεδούχους να κυριαρχούν και τους Φρομ και Μιγιαίλοβιτς να κάνουν ό,τι θέλουν στο τάραφλεξ του Μελίνα Μερκούρη. Ο Ολυμπιακός με καλές επιλογές στην επίθεση προηγήθηκε με 20-14 και στη συνέχεια κατέκτησε το σετ με 25-17.

Οι φωνές του Ανδρεόπουλου ξύπνησαν τους παίκτες του Παναθηναϊκού, ο οποίος στο τρίτο σετ μπήκε καλύτερα και βρέθηκε μπροστά με 1-4. Οι Ερυθρόλευκοι όμως με 6-0 σερί έκαναν την ολική ανατροπή και προηγήθηκαν με 7-4. Όλα πλέον είχαν πάρει τον δρόμο τους, με τον Ολυμπιακό να είναι εντυπωσιακός σε υποδοχή και επίθεση και το Τριφύλλι να είναι κατώτερο των περιστάσεων. Στα μέσα του σετ οι Πειραιώτες προηγήθηκαν με 14-9 και λίγο αργότερα με 19-11. Ο Παναθηναϊκός αποδέχθηκε την μοίρα του, με τους Ερυθρόλευκους να παίρνουν το σετ με 25-15 και το ματς με 3-0.

Τα σετ (3-0): 30-28, 25-17, 25-15

Τρομεροί Σίξερς με τρομακτικό Εμπίντ που έβαλε 50άρα!

Ο Τζόελ Εμπίντ ήταν ασταμάτητος και βάζοντας 50 πόντους οδήγησε τους Σίξερς στη νίκη με 125-114 επί των Νικς.