Πέμπτη 18 Απριλίου 2024
Ήττα για τον Ολυμπιακό στο φιλικό με Ιωνικό (93-88)

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε σε φιλικό παιχνίδι από τον Ιωνικό με 93-88 – Χωρίς Σλούκα, Σπανούλη, Παπανικολάου και Βεζένκοφ έπαιξαν οι Πειραιώτες.

Την ήττα από τον Ιωνικό με 93-88 γνώρισε ο Ολυμπιακός, στο φιλικό που πραγματοποιήθηκε στο ΣΕΦ, στο πλαίσιο του προγράμματος «Monday Night Game Against Covid-19».

Οι Πειραιώτες αγωνίστηκαν χωρίς τους Σλούκα και Σπανούλη, οι οποίοι έμειναν εκτός για να ξεκουραστούν, αλλά και χωρίς τους τραυματίες Παπανικολάου και Βεζένκοφ. Οι ρεζέρβες του Ολυμπιακού προβλημάτισαν με την εμφάνισή τους, με τους Ερυθρόλευκους να γνωρίζουν την ήττα από τον Ιωνικό.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας δοκίμασε αρκετά σχήματα και έδωσε χρόνο σε παίκτες, που μέχρι τώρα δεν είχαν αγωνιστεί αρκετά στη φετινή σεζόν. Οι «ερυθρόλευκες» ρεζέρβες όμως δεν ικανοποίησαν, γεγονός που προβλημάτισε τον Ελληνα τεχνικό.

Ο Ολυμπιακός μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκε 6-0, όμως, ο Ιωνικός αντέδρασε και στα μέσα της περιόδου βρέθηκε μπροστά με 16-14. Η ομάδα της Νίκαιας έφτασε μάλιστα στο +6 (23-17) και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Ιωνικό στο +4 (29-25). Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Μπαρτζώκα έτρεξε ένα 5-0 και πήρε ξανά προβάδισμα στο σκορ (30-29). Οι γηπεδούχοι είχαν το πάνω χέρι και κατάφεραν να κλείσουν το πρώτο ημίχρονο +5 (47-42).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ιωνικός κυριάρχησε στις δύο πλευρές του παρκέ και έφερε τα πάνω – κάτω. Η ομάδα της Βαγγέλη Αγγέλου προηγήθηκε με 62-58 στο 27’ και λίγο αργότερα με 64-61. Οι Ερυθρόλευκοι ωστόσο αντέδρασαν και με σερί 8-0 έκλεισαν την περίοδο στο +5 (69-64).

Στην τέταρτη περίοδο ο Ολυμπιακός όμως έκανε πολλά λάθη και ήταν άστοχος από μέση και μακρινή απόσταση, με τον Ιωνικό να περνάει μπροστά με 83-76. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να γυρίσουν το παιχνίδι, αλλά οι φιλοξενούμενοι μέσα από την άμυνά τους έμειναν μπροστά στο σκορ και στο τέλος πήραν τη νίκη με 93-88.

Τα δεκάλεπτα: 25-29, 47-43, 69-66, 88-93

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Νικολαΐδης 5 (1/2 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 λάθη), Χάρισον 11 (3/5 τρίποντα, 4 ασίστ, 3 λάθη), Μάρτιν 5 (4 ριμπάουντ), Πρίντεζης 11 (2/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4/5 βολές), ΜακΚίσικ 10 (2/2 τρίποντα, 4/4 βολές σε 10 λεπτά), Χαραλαμπόπουλος 9 (1/2 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 1/4 βολές), Λαρεντζάκης 11 (1/1 δίποντο, 3/6 τρίποντα, 0/2 βολές), Ζαν-Σαρλ 3 (1), Κολοβέρος 8 (2/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/2 βολές, 5 ασίστ, 1 λάθος σε 19:22), Σκουλίδας 3 (1), Τζένκινς 4, Έλις 4, Χρηστίδης 4.

ΙΩΝΙΚΟΣ (Αγγέλου): Σμιθ 9 (3/4 τρίποντα, 5 ασίστ), Πριτζέτ 12 (3/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 3/4 βολές), Μαυροκεφαλίδης 21 (5/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 5/5 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ), Χόλογουελ 12 (4/7 δίποντα, 4/5 βολές), Χουγκάζ 11 (1/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 6/7 βολές, 5 ριμπάουντ), Πετρόπουλος 5 (1), Γιώτης, Μουχαϊμίν 1, Τολιόπουλος 13 (1/1 δίποντο, 3/6 τρίποντα, 2/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 5 λάθη), Χόλιφιλντ 9 (4/4 δίποντα, 1/2 βολές).