Πέμπτη 18 Απριλίου 2024
Νίκη τετράδας για την Βόλφσμπουργκ (1-0)

Η Βόλφσμπουργκ επικράτησε 1-0 της Στουτγκάρδης στη «Volkswagen Arena» για την 13η αγωνιστική της Bundesliga, πέτυχε την 6η νίκη της φέτος και ανέβηκε στην 4η θέση με 24 βαθμούς.

Η Βόλφσμπουργκ πήρε σπουδαία εντός έδρας νίκη με 1-0 κόντρα στη Στουτγκάρδη για την 13η αγωνιστική της Bundesliga, ανέβηκε στην 4η θέση με 24 βαθμούς και βρίσκεται στο -4 από τις Λειψία και Μπάγερ Λεβερκούζεν.

Το ματς ήταν ισορροπημένο στα πρώτα λεπτά, με τους γηπεδούχους να απειλούν πρώτοι στο 12′ με τον Γκέρχαρντ, ενώ η απάντηση της Στουτγκάρδης ήρθε στο 24′ με τον Γκαμαβινγκά να αστοχεί από τα αριστερά. Η Βόλφσμπουργκ βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 30′ με τον Βέρκχορστ αλλά το γκολ του ακυρώθηκε καθώς είχε προηγηθεί φάουλ.

Οι «λύκοι» βρήκαν το γκολ που έψαχναν στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου. Στο 49′ ο Μπρέκαλο εκτέλεσε το φάουλ, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στα δίχτυα για το 1-0.

Η ομάδα του Γκλάσνερ συνέχισε να έχει τον έλεγχο του ματς και διατήρησε το 1-0 μέχρι το τέλος, επιστρέφοντας στις νίκες μετά την ήττα από τη Μπάγερν Μονάχου.

ΒΟΛΦΣΜΠΟΥΡΓΚ: Καστέελς, Στέφεν, Λακρουά, Πόνγκρατσιτς (73′ Μπρουκς), Οτάβιο, Γκέρχαρτ, Γκιλαβογί, Μπάκου (87′ Ζοάο Βίκτορ), Μπρέκαλο (60′ Εμπαμπού), Μπιάλεκ (73′ Γκίντσεκ), Βέχορστ

ΣΤΟΥΤΓΑΡΔΗ: Κόμπελ, Στένζελ (73′ Κάλαϊτζιτς), Άντον, Κεμπφ, Βαμανγκιτουκά (60′ Κλίμοβιτς), Μανγκαλά, Εντό, Ντινταβί (81′ Κλεμέντ), Σόσα (81′ Κάστρο), Κουλιμπαλί (60′ Μάσιμο), Νικολάς Γκονζάλες

LIVE: Ολυμπιακός – Προμηθέας Πάτρας

Παρακολουθήστε live στις 17:15 την εξέλιξη της αναμέτρησης Ολυμπιακός – Προμηθέας Πάτρας για την 4η αγωνιστική του Top-6 της Stoiximan Basket League. Τηλεοπτικά από ΕΡΤ3.