Σάββατο 27 Απριλίου 2024
Ρέιντζερς – Μάδεργουελ 3-1 : Τρένο χωρίς σταματημό η Ρέιντζερς

H Ρέιντζερς συνεχίζει την ξέφρενη πορεία της προς τον τίτλο, καθώς νίκησε με ανατροπή και τη Μάδεργουελ με 3-1.

Δεν γίνεται να χάσει τον φετινό τίτλο η Ρέιντζερς. Η ομάδα του Στίβεν Τζέραρντ προερχόταν από τον αποκλεισμό-σοκ στο Λιγκ Καπ, βρέθηκε από νωρίς πίσω στο σκορ κόντρα στη Μάδεργουελ αλλά στο τέλος κέρδισε με 2-1 και καλπάζει προς την κούπα, έχοντας 10 σερί νίκες.

Η Μάδεργουελ σόκαρε το «Άιμπροξ» μόλις στο 6ο λεπτό καθώς άνοιξε το σκορ με τον Λανγκ και γενικότερα έβαλε πολύ δύσκολα στους γηπεδούχους για 70 περίπου λεπτά. Η Ρέιντζερς όμως πίεσε ασφυκτικά και ισοφάρισε στο 73’ με όμορφο πλασέ του Ρουφ, ενώ στο 82’ ο Ίτεν με κεφαλιά μετά από κόρνερ έκανε το 2-1. To τελικό 3-1 έκανε ο Ρουφ με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο ματς στο 90+4′.

Πλέον η Ρέιντζερς πάτησε στους 50 βαθμούς μετά από 18 παιχνίδια, ούσα φυσικά στην πρώτη θέση και μάλιστα στο +16 από τη Σέλτικ που έχει 34 βαθμούς αλλά και 3 ματς λιγότερα.

Αναλυτικά τα υπόλοιπα αποτελέσματα:

Ρος Κάουντι-Χάμιλτον: 0-2 (Κάλαχαν 22’, Μάρτιν 62’)
Χιμπέρνιαν-Νταντί Γιουν.: 1-1 (Μαγκένις 13’-Μπόλτον 90+1’)
Σεντ Μίρεν-Σεντ Τζόνστον: 3-2 (Έραχον 38’, έρβιν 82’, Ομπικά 87’-Μέι 22’ πεν., Τάνσερ 44’)

Σπανούλης: H ζημιά από έναν πρώην συμπαίκτη του (vid)

Ο Σπανούλης ήταν αδύνατο να του βάλει φρένο και ο Σερμαντίνι με αυτό το περίεργο στυλ έφτασε τους 21 πόντους, έχοντας 7/8 δίποντα.