Τετάρτη 17 Απριλίου 2024
Μεγάλη νίκη του Παναθηναϊκού στο Μιλάνο (80-77)

Ο εξάστερος είναι εδώ! Με μια εμφάνιση από τα παλιά στο δεύτερο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός έφερε τούμπα το ματς κι έφυγε με σπουδαίο διπλό από το Μιλάνο κόντρα στην Αρμάνι με 80-77.

Βρέθηκε ακόμη και στο -15 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Αλλά η φανέλα είναι βαριά και ο Παναθηναϊκός το απέδειξε μέσα στο Μιλάνο κόντρα στη φορμαρισμένη Αρμάνι.

Οι «πράσινοι» πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, γύρισαν το ματς κι έφτασαν σε σπουδαίο διπλό με 80-77 παίρνοντας βαθιά ανάσα μετά τη βαριά ήττα της Τρίτης από τη Βιλερμπάν.

Κορυφαίοι για την ομάδα του Γιώργου Βόβορα ήταν οι Νέντοβιτς (16π. 4ασ.), Παπαπέτρου (14π.) και Μήτογλου (14π.) ο οποίος ξεκίνησε ουσιαστικά την αντεπίθεση του Παναθηναϊκού προς τη νίκη.

Από την άλλη, Πάντερ και Ντιλέινι είχαν 16 και 14 πόντους αντίστοιχα αλλά δεν κατάφεραν να γλιτώσουν την Αρμάνι από την ήττα.

Το ξεκίνημα δεν ήταν καλό για τον Παναθηναϊκό στο ματς αφού η Αρμάνι πήρε από νωρίς κεφάλι στο σκορ (8-2) με τον Ντιλέινι να δείχνει σε καλή βραδιά. Οι «πράσινοι» βρέθηκαν και στο -9 με 20-11 αλλά η πρώτη περίοδος τους βρήκε κοντά στο σκορ με 22-18 χάρη στους Μήτογλου και Παπαπέτρου.

Η συνέχεια όμως δεν ήταν καλή αφού η Αρμάνι πήρε προβάδισμα ακόμη και με 15 πόντους (40-25) με τον Πάντερ και τον ΛεΝτέι να αναλαμβάνουν κι αυτοί δράση, ο Σαντ Ρος με τρίποντο μείωσε σε 40-28 και η Αρμάνι πήγε στο ημίχρονο με 42-30.

Στο δεύτερο μέρος όμως βγήκε ένας άλλος Παναθηναϊκός. Λίγο η χαλαρότητα της ομάδας του Μεσίνα που μάλλον πίστεψε ότι εύκολα-δύσκολα θα πάρει το ματς, λίγο η άμυνα και η αυταπάρνηση των «πράσινων», οδήγησαν σε αλλαγή σκηνικού. Το 53-43 χάρη σε τρίποντο του Σιλντς έγινε 53-48 με ένα 5-0, η Αρμάνι με ένα 5-0 του Χάινς πήγε στο 60-50 αλλά ο Παναθηναϊκός μείωσε και πάλι, σε 60-54 για το τέλος της περιόδου.

Ο Μποχωρίδης με τρίποντο μείωσε για πρώτη φορά μετά από ώρα στους τρεις (60-57), ο Μήτογλου ισοφάρισε σε 62-62 αλλά η Αρμάνι με σερί βολών, ξέφυγε και πάλι με 70-64 και αργότερα με 75-70. Νέντοβιτς και Παπαπέτρου με δύο τρίποντα έβαλαν μπροστά την ομάδα τους με 76-75 στο 1:12 πριν το τέλος.

Ο Σιλντς απάντησε για το 77-76, η υπέροχη συνεργασία Νέντοβιτς – Παπαγιάννη έβαλε ξανά μπροστά τον Παναθηναϊκό με 78-77, ο Ντιλέινι αστόχησε σε τρίποντο και κάπου εκεί το ματς τελείωσε ουσιαστικά. Ο Νέντοβιτς έβαλε 1/2 βολές για το 79-77, η Αρμάνι αστόχησε και πάλι με τον Ντιλέινι και ο Παναθηναϊκός έφυγε με νίκη 80-77 χάρη σε μία ακόμη βολή του Παπαπέτρου.

Δεκάλεπτα: 22-18, 42-30, 60-54, 77-80

LIVE: Ντόρτμουντ – Ατλέτικο Μαδρίτης

LIVE: Ντόρτμουντ – Ατλέτικο Μαδρίτης. Παρακολουθήστε live την εξέλιξη της αναμέτρησης Ντόρτμουντ – Ατλέτικο Μαδρίτης για τα προημιτελικά του Champions League.