Σάββατο 20 Απριλίου 2024
Περίπατος της Εφές (105-77)

Η Χίμκι ήταν η ομάδα που πλήρωσε τα... σπασμένα από την ήττα της Εφές από τη Μπάγερν. Η τουρκική ομάδα με κορυφαίο τον Σιμόν που σκόραρε 24 πόντους πέρασε από τη Μόσχα με 105-77 και πανηγύρισε τη πέμπτη της νίκη στη Euroleague.

Προερχόμενη από εντός έδρας ήττα κόντρα στη Μπάγερν Μονάχου, η Αναντολού Εφές έψαχνε την αντίδραση και τη βρήκε απέναντι στη Χίμκι. Οι Ρώσοι μετά από τα πρώτα δεκαπέντε λεπτά δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν στο σκορ, οι φιλοξενούμενοι δεν άφησαν το πόδι από το «γκάζι» και ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση με 100+ πόντους. Τελικό σκορ 77-105 και η Χίμκι ακόμα «ψάχνεται»…

Στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης είχαμε… ραψωδία τριπόντων. Αμφότερες οι ομάδες έβρισκαν στόχο έξω από τα 6.75μ με αποτέλεσμα να ολοκληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο 30-29 υπέρ της Χίμκι η οποία βοηθήθηκε από τους Τίμα, Μίκι και Γερέμπκο.

Εν συνεχεία, η Εφές έδειξε πως είναι το «αφεντικό» του παιχνιδιού. Σιμόν, Λάρκιν και Πλάις βγήκαν «μπροστά», από την άλλη το σύνολο του Ρίμας Κουρτινάιτις δεν μπόρεσε να βρει λύση στο μαρκάρισμα των δύο γκαρντ και του ψηλού των Τούρκων και έτσι στην ανάπαυλα οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με επτά πόντους (51-58).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο σύλλογος της Κωνσταντινούπολης… τελείωσε το παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι σκόραραν συνολικά μόνο 12 πόντους, από την άλλη ο Σέιν Λάρκιν έκανε τα… γνωστά και το 51-58 έγινε 63-86.

Η τέταρτη και τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα. Χίμκι και Εφές κατέβασαν ταχύτητα και έτσι η ομάδα του Εργκίν Αταμάν πήρε ένα άνετο ροζ φύλλο με 105-77.

MVP των νικητών ήταν ο Κρούνοσλαβ Σιμόν που τελείωσε την αναμέτρηση με 24 πόντους και 5 ασίστ, ενώ από κοντά ήταν και ο Σέιν Λάρκιν με 20 πόντους και 7 τελικές πάσες, όπως και ο Τιμπόρ Πλάις (18π) που ελλείψει του Μπράιαντ Ντάνστον βοηθάει πολύ.

Από την άλλη, η Χίμκι πήρε βοήθειες από τον Τζόρνταν Μίκι (13π, 5 ριμπ) και τον Γιάνις Τίμα (13π, 5ριμπ), αλλά ο επιθετικός «ίστρος» των παικτών της Εφές δεν άφηνε πολλά περιθώρια.

Τα δεκάλεπτα: 30-29, 51-58,  63-86, 77-105.

Η UEFA αποθέωσε τον Ολυμπιακό για τις δύο προκρίσεις (pic)

Η UEFA με ποστάρισμά της στάθηκε και στην ομάδα Νέων του Ολυμπιακού, αλλά και στην ομάδα των ανδρών για τις δύo ευρωπαϊκές προκρίσεις μέσα σε λιγότερο από 20 ώρες στην διαδικασία των πέναλτι