Πέμπτη 18 Απριλίου 2024
Βαριά ήττα για τον Προμηθέα

Ο Προμηθέας Πάτρας γνώρισε βαριά ήττα στην Ιταλία από την Τρέντο με 78-51.

Ο Προμηθέας Πάτρας γνώρισε βαριά ήττα στην Ιταλία από την Τρέντο με 78-51 στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του Eurocup.

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά κατέρρευσε αγωνιστικά μετά από την πρώτη περίοδο και γνώρισε τη δεύτερη ήττα της σε ισάριθμες αναμετρήσεις στη διοργάνωση.

Οι Πατρινοί ξεκίνησαν το παιχνίδι με τον Δημήτρη Αγραβάνη να πετυχαίνει 8 πόντους από 2/2 δίποντα και 4/5 βολές και πήραν ένα προβάδισμα επτά πόντων (7-14). Στη συνέχεια προσπάθησε να κρατήσει τον έλεγχο του αγώνα και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενος με 18-15.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με σερί 7-0 για την Τρέντο που προηγήθηκε με 22-18 και στη συνέχεια ο Προμηθέας με τη βοήθεια του Λούντζη πέρασε ξανά μπροστά με 23-25. Ωστόσο οι φιλοξενούμενοι έχασαν τον ρυθμό τους και βρέθηκαν πίσω στη λήξη του ημιχρόνου με 36-29.

Η τρίτη περίοδος ανήκε καθαρά στους Ιταλούς. Με ένα επιμέρους 14-4 πήγαν το παιχνίδι στο +17 (50-33) με τρίποντα των Μπράουν και Μέι. Ο Προμηθέας έχανε τις πιθανότητες για ανατροπή και έκλεισε το δεκάλεπτο στο -16 (55-39).

Η τέταρτη περίοδος ήταν απλώς μια τυπική διαδικασία καθώς το παιχνίδι είχε ήδη κριθεί. Ο Γιατράς έβγαλε λίγα λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα τους βασικούς του παίκτες και έδωσε χρόνο συμμετοχής σε περισσότερα πρόσωπα. Τελικά το ματς έληξε με το 78-51 υπέρ των Ιταλών.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 36-29, 55-39, 78-51

Έγραψε ιστορία η Ρεάλ: Μυθικό επίτευγμα για τη «Βασίλισσα»!

Η Ρεάλ πέτυχε κάτι που δεν έχει καταφέρει ποτέ καμία άλλη ομάδα στο Champions League!