Serie A : Αταλάντα – Κάλιαρι 5-2

Απίθανη ακόμη μια φορά, η Αταλάντα επικράτησε με 5-2 της Κάλιαρι και σκαρφάλωσε στην κορυφή της Serie A

Καταιγιστική, τρομακτική, απίθανη Αταλάντα.

Η φοβερή και τρομερή ομάδα του Τζιαν Πιέρο Γκασπερίνι ήταν ακόμη μια φορά επιβλητική, καθώς αυτήν τη φορά σκόρπισε με πέντε γκολ την Κάλιαρι, κάνοντας το τρία στα τρία, πιάνοντας κορυφή στο βαθμολογικό πίνακα της Serie A.

Η «Ντέα» συνεχίζει από εκεί όπου σταμάτησε πέρσι.

Στο ίδιο μοτίβο και στο ίδιο τέμπο, οι «Μπεργκαμάσκι» παίζουν με το δικό τους τρόπο παιχνιδιού, με αυτόν που τους έμαθε όλη η Ευρώπη, διαλύοντας κάθε αντίπαλη άμυνα.

Μετά τις δύο απανωτές τεσσάρες στις δύο πρώτες αγωνιστικές, κόντρα σε Τορίνο και Λάτσιο, σειρά πήρε η Κάλιαρι, την οποία σκόρπισε με πέντε γκολ.

Μόλις επτά λεπτά χρειάστηκαν οι γηπεδούχοι για να ανοίξουν το σκορ, με τον Λουίς Μουριέλ.

Παρότι η Κάλιαρι ισοφάρισε νωρίς με τον νεοαποκτηθέντα Ντιέγκο Γκοντί, η ομάδα του Μπέργκαμο χρειάστηκε μόλις πέντε λεπτά για να πάρει και πάλι κεφάλι στο σκορ, με τον Πάπου Γκόμες, ο οποίος έφτασε τα τέσσερα γκολ στο φετινό πρωτάθλημα.

Οκτώ λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Μάριο Πάσαλιτς, ολοκληρώνοντας υποδειγματικά την τρομερή ομαδική προσπάθεια των παικτών της Αταλάντα, ενώ στο 42ο λεπτό ο Ντουβάν Ζαπάτα σκόραρε το τέταρτο γκολ της ομάδας του, στέλνοντας την «Ντέα» στα αποδυτήρια με προβάδισμα τριών γκολ.

Στην επανάληψη η Κάλιαρι κατάφερε να μειώσει στο 52ο λεπτό, με τον Ζοάο Πέντρο να εκμεταλλεύεται την πάσα του Μπάμπη Λυκογιάννη.

Η Αταλάντα ωστόσο δεν είχε πει την τελευταία της κουβέντα, καθώς στο 81ο λεπτό ο Σαμ Λάμερς έγραψε το τελικό 5-2, στέλνοντας την ομάδα του στην κορυφή της Serie A, με τρεις νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια.

Η ομάδα του Γκασπερίνι κατάφερε να γίνει η πρώτη ομάδα ύστερα από 48 χρόνια που καταφέρνει να σκοράρει τουλάχιστον 13 γκολ στις πρώτες τρεις αγωνιστικές του ιταλικού πρωταθλήματος.

Η τελευταία που το είχε καταφέρει ήταν η Μίλαν, τη σεζόν 1972/73.

Σάλος με τον Ρούντιγκερ: Αντιδράσεις για ποστάρισμά του που παραπέμπει σε… ISIS

Ο Αντόνιο Ρούντιγκερ έχει ξεσηκώσει αντιδράσεις με ένα ποστάρισμά του με αφορμή το Ραμαζάνι.