Τρίτη 19 Μαρτίου 2024
Μεγάλη νίκη της Ρεάλ (3-2)

Οι Μαδριλένοι βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο στο Μπενίτο Βιγιαμαρίν (2-1), αλλά με δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο έφεραν τα πάνω κάτω και πέτυχαν την πρώτη τους νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

Με το τρίποντο της νίκης έφυγε από το Μπενίτο Βιγιαμαρίν η Ρεάλ Μαδρίτης.

Η Βασίλισσα τα βρήκε σκούρα απέναντι στη μαχητική Μπέτις, είδε την αντίπαλό της να προηγείται στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου με 2-1, αλλά στο δεύτερο έφερε τα πάνω κάτω και με γκολ στο 48’ και στο 82’ επικράτησε με 3-2. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη για τους Μερέγχες στο φετινό πρωτάθλημα, αφού την πρώτη αγωνιστική είχαν μείνει στο 0-0 με τη Σοσιεδάδ.

Η Ρεάλ Μαδρίτης μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και στο 14΄προηγήθηκε 1-0 χάρη στο γκολ του Βαλβέρδε, μετά τη φανταστική ενέργεια του Καρίμ Μπενζεμά. Οι γηπεδούχοι όμως με δύο γκολ μέσα σε δύο λεπτά έφεραν τα πάνω κάτω. Στο 35’ ο Μαντί με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1 και στο 37’ ο Ουίλιαμ Καρβάλιο με συρτό σουτ έκανε την ολική ανατροπή.

Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με την Μπέτις να προηγείται στο σκορ. Οι φιλοξενούμενοι όπως και στο πρώτο μέρος έτσι και στο δεύτερο μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και στο 48’ ισοφάρισαν σε 2-2 με αυτογκόλ του Εμερσον. Στο 67’ ο ίδιος παίκτης ανέτρεψε τον Γιόβιτς και αντίκρισε την κόκκινη κάρτα, με τη Ρεάλ να έχει μισή ώρα για την ολική ανατροπή. Κάτι που συνέβη τελικά στο 82’ με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ράμος. Ο αρχηγός της Βασίλισσας έκανε το 3-2 και χάρισε τη νίκη στους πρωταθλητές Ισπανίας.

Η Φενέρμπαχτσε σκέφτεται να αποχωρήσει από το πρωτάθλημα Τουρκίας

Η Φενέρμπαχτσε συγκάλεσε έκτακτο διοικητικό συμβούλιο και εξετάζει το ενδεχόμενο αποχώρησης από το πρωτάθλημα, μετά τα επεισόδια στην Τραπεζούντα.