La Liga: Νίκη με ανατροπή η Σεβίλλη, ισόπαλες Βαγιαδολίδ και Θέλτα

Η Σεβίλλη νίκησε με 3-1 στην έδρα της Κάντιθ ενώ Βαγιαδολίδ και Θέλτα αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1.

Η Σεβίλλη έφυγε νικήτρια με 3-1 από την έδρα της Κάντιθ για την 3η αγωνιστική της La Liga ενώ Βαγιαδολίδ και Θέλτα αναδείχθηκαν ισόπαλες στο «Θορίγια».

Η ομάδα της Ανδαλουσίας δυσκολεύτηκε στο παιχνίδι με την Κάντιθ στο «Ραμόν ντε Καράνθα» αλλά πήρε τη νίκη με 3-1 και ένα σημαντικό τρίποντο. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Σάντσεθ στο 48ο λεπτό.

Οι Σεβιγιάνοι ισοφάρισαν με τον Ντε Γιονγκ στο 65′ και πήραν το προβάδισμα στο 90′ με τον Ελ Χαντάντι. Στο 94′ ο Ιβάν Ράκιτιτς διαμόρφωσε το τελικό 3-1 σφραγίζοντας τη νίκη της ομάδας του.

Στο «Θορίγια» Βαγιαδολίδ και Θέλτα έμειναν ισόπαλες με 1-1. Στο 44ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Ιάγκο Άσπας ωστόσο η Βαγιαδολίδ ισοφάρισε στο 66ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σέρχιο Γκουαρντιόλα.

Μεντιλίμπαρ: «Δεν συμβιβαζόμαστε με τίποτα άλλο εκτός από τη νίκη με ΑΕΚ – Να επισκεφτούμε ξανά αυτό το γήπεδο»

Ο Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ τόνισε πως ο Ολυμπιακός δεν θα συμβιβαστεί με τίποτα λιγότερο εκτός από τη νίκη ενώ υπογράμμισε με... νόημα πως οι «ερυθρόλευκοι» θέλουν να επισκεφτούν ξανά την «Opap Arena».