NBA : Ξύπνησαν οι Σέλτικς και «καθάρισαν» τους Χιτ

Οι Σέλτικς είναι εδώ, καθώς επικράτησαν των Χιτ με 117-106 και μείωσαν σε 2-1 στους τελικούς της Ανατολής

Οι Σέλτικς ξύπνησαν μετά τις δυο συνεχόμενες νίκες των Χιτ, έβγαλαν αντίδραση και με πολύ όμορφο μπάσκετ νίκησαν με 117-106 το Μαϊάμι, μειώνοντας σε 2-1 τη σειρά και δίνοντας νέο ενδιαφέρον.

Η ομάδα του Μπραντ Στίβενς κυριάρχησε από το πρώτο λεπτό, έφτασε μέχρι και το +19 έξι λεπτά πριν από το τέλος (102-83), και παρότι το Μαϊάμι πλησίασε στα 56’’ στους πέντε (109-104), η νίκη δε χάθηκε.

Ο Μπράουν με 26 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, με τον Τέιτουμ να προσθέτει 25 πόντους, 14 ριμπάουντ και 8 ασίστ και τον Γουόκερ 21 πόντους, ενώ ο Χέιγουορντ (στην επιστροφή του στη δράση έπειτα από κάτι παραπάνω από ένα μήνα απουσίας) είχε 6 πόντους με 2/7 σουτ (1/3 τρίποντα), 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 1 λάθος σε 31 λεπτά συμμετοχής.

Για τους Χιτ, ο Αντεμπάγιο είχε 27 πόντους και 16 ριμπάουντ, ο Χίρο 22 πόντους και ο Μπάτλερ 17 πόντους.

O Τζόλης των 17 γκολ και η… αδικία του Πογέτ (vids)

Ο Γκουστάβο Πογέτ δεν έκανε σωστή διαχείριση στο ματς με τη Γεωργία και αυτό φαίνεται από τον Χρήστο Τζόλη, που είναι ο πιο φορμαρισμένος Έλληνας παίκτης αυτή τη στιγμή και ήταν εκτός αποστολής.